0

nlp چیست؟

دسته بندی ها : آموزش nlp ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ مهدی عرب زاده 1401 بازدید
NLP چیست؟- آکادمیک NLP
“بزرگترین انقلاب عصر حاضر کشف این پدیده است که می توان از طریق الگوهای ذهنی انسان، دیگر ابعاد زندگی او را تغییر داد”. این جمله معروف ویلیام جیمز، پدر روانشناسی آمریکا، بهترین توصیف در مورد توانایی و قدرت NLP است که می تواند در ابعاد مختلف، زندگی هر انسانی را دچار تغییر و تحول کند.

 

NLP چیست؟

NLP  مجموعه ای از اصول، قواعد، تکنیک ها و روشهایی است که می توان با تکیه بر آنها الگوهای رفتاری انسانها را مورد تحلیل قرار داد و تغییرات دلخواه را در آنها به وجود آورد. این قواعد بجای تمرکز بر روی نحوه بروز رفتار به ساختار رفتار توجه دارند. یعنی NLP بر این باور است که ساختارهای شکل گرفته ذهنی هستند که یک الگوی رفتاری را تعیین می کنند.
بر اساس همین اصول، NLP راهکارهایی را عرضه می کند که با بکارگیری آنها می توان به عوامل فرای یک رفتار پی برد، اینکه چگونه کسانی در انجام کاری موفق اند در حالیکه دیگران در انجام همان کار، ناموفق عمل می کنند.
حوزه عمل NLP تنها به شناخت الگوهای رفتاری محدود نمی شود، بلکه نقطه قوت NLP در مدل سازی می باشد.
NLP زندگی افراد موفق و برجسته را مورد مطالعه قرار می دهد: اینکه چگونه این افراد می توانند در زندگی شخصی، خانوادگی و حرفه ای خود به موفقیت های چشمگیری دست یابند.

NLP با الگوبرداری و مدل سازی از این افراد، به دنبال انتقال ساختارهای فکری، رفتاری، باورها، ارزشها و به طور کلی چارچوب موفقیت آنها به دیگران است تا سایرین نیز بتوانند با بهره مندی از همین الگوها به نتایج مشابهی دست یابند. اساس کار NLP بر شناخت تجربه درونی و ذهنی افراد است، اینکه چگونه فکر می کنند، چگونه باورها و ارزشهایی را در خود ایجاد می کنند و بر این اساس به تجربه درونی خود معنا می دهند.

NLP بیش از آنکه مجموعه ای از فنون و تکنیک ها باشد، روش تفکر انسان است که با ایجاد روحیه ای خلاقانه، شیوه های نوینی را در مسیر پیشرفت به او نشان می دهد.

 

مفهوم NLP

NLP مخفف سه واژه Neuro Linguistic Programming به معنای برنامه ریزی عصبی- زبانی می باشد. ان ال پی در درجه اول با سیستم عصبی و ذهن سروکار دارد. به همین دلیل بخش عمده دانش NLP شامل درک و استفاده از اصول سیستم عصبی می شود. بر این اساس رفتار، طرز فکری، یادگیری، خلاقیت و قدرت تصمیم گیری نتیجه اتفاقاتی است که درون سیستم عصبی، یعنی ذهن انجام می گیرد.

ضمن آنکه NLP زبان و نحوه ارتباط از طریق زبان را نیز شامل می شود. از نقطه نظر NLP زبان به نوعی محصول سیستم عصبی می باشد که نحوه ارتباط ما با دیگران را مشخص می کند.

بنابراین برقراری ارتباط مناسب و تعامل با دیگران بستگی به چگونگی بیان مفاهیم، افکار و نظرات از طریق زبان و در وضعیت های مختلف دارد.

علاوه بر این، ان ال پی شامل برنامه ریزی می شود و بر این اصل استوار است که تمامی فعالیت های انسان ناشی از برنامه هایی است که در ذهن اوست و همین برنامه ها هستند که واکنش های او را مشخص می کنند.

این به معنای آن است که رفتارها و تعاملات انسان با محیط اصراف خود و همچنین طریقه برخورد با مسائل و مشکلات زندگی بستگی به برنامه هایی دارد که در ذهن او شکل گرفته اند. برخی از این برنامه ها موثر و کارآمد و برخی دیگر ناکارآمد و غیر موثر می باشند.

NLP به دنبال شناسایی برنامه های ناکارآمد و غیر موثر می باشد تا آنها را اصلاح و برطرف سازد.

 

این مطلب برایتان جالب است
سه دلیل قدرتمندی NLP

چگونگی شکل گیری NLP

نقطه آغاز NLP به اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی باز می گردد. بنیانگذاران NLP ریچارد بندلر و جان گریندر در ابتدا و با هدف کشف عوامل موثر در موفقیت های فوق العاده برخی از افراد در حوزه های مختلف، به مدل سازی از این افراد پرداختند.

از جمله این افراد برجسته، روانشناسان و درمان گرانی چون فریتز پرلز، ویرجینیا ساتیر و میلتون اریکسون بودند.

بندلر و گریندر اولین یافته های خود را در دو جلد کتاب با عنوان “ساختار جادو” در سالهای ۱۹۷۵ و ۱۹۷۶ منتشر کردند که در آنها الگوهای کلامی و غیرکلامی فریتز پرلز و ویرجینیا ساتیر معرفی می شدند و سپس دو جلد کتاب دیگر با عنوان “الگوهای تکنیک های اریکسون” که به ارائه الگوها و روشهای میلتون اریکسون می پرداخت را در سالهای ۱۹۷۵ و ۱۹۷۷ منتشر نمودند.

این دو رفته رفته متوجه شدند که یافته های آنها می تواند در سایر زمینه ها چون مدیریت، ارتباطات، آموزش، سیاست، ورزش، فروش و … نیز مورد استفاده قرار گیرد و اثرات قابل توجهی را از خود بر جای بگذارد.

در واقع روشهایی که این درمانگران برای معالجه بیماران خود به کار می بردند، پایه و اساس شکل گیری تکنیک های NLP گردید، اما NLP خود را تنها به مدل سازی محدود نمی کند و به صورت بسیار گسترده ای در مطالعه چگونگی عملکرد ذهن، چگونگی نفوذ بر دیگران، مهارتهای برقراری ارتباط موثر ،تغییر الگوهای رفتاری خود و دیگران، چگونگی یادگیری صحیح، مذاکرات و بسیاری از زمینه های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ماهیت کاربردی NLP

یکی از ویژگیهای مهم ان ال پی کاربردی و عملی بودن آن است. مفاهیم، اصول و قواعد NLP در چارچوب تکنیک ها و روشهایی بیان می شوند که کاملا جنبه عملی دارند.

به همین دلیل آموزش NLP محدود به بیان و توصیف مفاهیم و اصول نیست، بلکه به دنبال چگونگی اجرای تکنیک ها و فنون است .

تکنیک ها و فنونی که در قالب دوره های آموزشی و به صورت عملی اجرا می شوند. امروزه NLP با سرعت چشمگیری در جهان در حال رشد و گسترش می باشد و بسیاری از شرکت ها، دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی مهم در دنیا نیز از روشهای NLP در جهت افزایش توانمندی های نیروی انسانی خود در سطوح مختلف استفاده می کنند.

ان ال پی در مجموع به دنبال رسیدن به دو هدف به صورت همزمان است: رسیدن به نتیجه مطلوب در مقطعی خاص و دسترسی به هدفهای بلندمدت در طول زندگی.

به همین دلیل روشها و تکنیک های NLP این دانش را تبدیل به ابزاری موثر در رسیدن به اهداف زندگی می کنند.

 

این مطلب برایتان جالب است
NLP و منظورهای مفید و مثبت ضمیر ناخودآگاه

سایتهای مرتبط:

https://www.nlpu.com

https://www.nlpca.com

https://www.nlpcoaching.com

نویسنده: مهدی عرب زاده

منبع: آکادمیک NLP

دانلود PDF این مقاله

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!