اصول NLP

اصول nlp- آکادمیک nlp
۳.۲/۵ - (۱۱ امتیاز)

اصول NLP چیست؟

NLP دارای ۶ اصل اساسی است که به عنوان ستونهای ان ال پی شناخته می‌شوند.

 

اصول ششگانه NLP:

۱- شما،‌ حالات روحی و میزان مهارت‌تان

شما مهمترین بخش در هر مرحله از تغییر با تکنیکهای NLP هستید. این شما هستید که با استفاده از آموزش‌های NLP، مهارتهای مورد نیاز را به عنوان ابزاری سودمند در مسیر تغییر به کار می‌گیرید. میزان موفقیت شما بستگی به این دارد که واقعا بخواهید با یادگیری مهارتهای NLP، میان اهداف،‌ ارزشها و باورهای خود تناسب بیشتری به وجود آورید.

 

 

nlppointsblogمیزان موفقیت شما بستگی به این دارد که واقعا بخواهید با یادگیری مهارت‌های NLP، میان اهداف، ارزش‌ها و باورهای خود تناسب بیشتری به وجود آورید.

۲- پیش فرضهای NLP

پیش فرض‌های NLP اصول راهنمای شما در مسیر موفقیت هستند که به چگونگی نگرش صحیح در رابطه با خود و دیگران منجر می‌شوند. در واقع این پیش فرضها همان باورهای نوابغ موفقی هستند که NLP از آنها الگوبرداری کرده است و به درک عمیق ما از دنیا و پدیده‌های آن کمک بسیار زیادی می‌کنند.

 

۳- ارتباط موثر

یکی دیگر از اصول NLP که به افزایش کیفیت یک رابطه و جلب اعتماد متقابل می‌انجامد،‌ ارتباط موثر می‌باشد. شناخت دیدگاه‌های دیگران و نحوه احترام نسبت به این دیدگاه‌ها،‌ باعث برقراری ارتباطی با دوام با آنها خواهد شد و سبب می‌شود که به راحتی شما را تایید کنند.
ارتباط موثر با استفاده از تکنیک‌های NLP در سریعترین زمان ممکن ایجاد می‌شود و به شناخت بسیار بهتر طرفین نسبت به یکدیگر کمک زیادی می‌کند.

 

۴- هدف

یکی از مهارتهای اصلی در NLP، مشخص کردن چیزهایی است که شما واقعا می‌خواهید و توانایی فهمیدن چیزهایی که دیگران می‌خواهند. NLP بر پایه نتایج حاصل از فکر و عمل در وضعیت‌های متفاوت می‌باشد. بنابراین آموزشهای NLP به شما کمک می‌کنند تا همواره در مسیری مفید و سودمند قرار داشته باشید.

 

یک تفکر اثربخش بر پایه سه اصل زیر انجام می‌گیرد:

  • وضعیت کنونی: در حال حاضر چه وضعیتی دارید؟
  • وضعیت مطلوب: می‌خواهید به کجا برسید؟
  • طراحی استراتژی: چگونه از وضعیت کنونی به وضعیت مطلوب برسید؟

 

اینفوگراف ارکان nlp- آکادمیک nlp

۵- بازخورد: چگونه متوجه شوید که آیا در حال بدست آوردن چیزی هستید که واقعا می‌خواهید؟

تنها شما می‌دانید که چه می‌خواهید. بنابراین باید به چیزی که در حال بدست آوردن آن هستید،‌ توجه دقیق داشته باشید. اصول nlp به شما کمک می‌کنند که بفهمید در آینده چه کاری باید انجام دهید و به چه چیزی توجه کنید و آیا بازخود شما دقیق و جامع است؟
توجه دقیق به حواس دیداری،‌ شنیداری و لامسه‌ای، باعث می شود کاملا آگاه شوید که چه اتفاقی در حال انجام است.
حواس شما، تنها راه دستیابی به بازخورد مطلوب است. اطلاعاتی که از حواس خود بدست می‌آورید به شما اجازه می‌دهد تا بفهمید که آیا در مسیر هدف خود هستید یا خیر.

 

۶- انعطاف‌پذیری

یکی دیگر از اصول برنامه‌ریزی عصبی زبانی،‌ انعطاف‌پذیری می‌باشد. انعطاف پذیری یعنی اگر کاری را که در حال انجام آن هستید جواب نمی‌دهد،‌ کار دیگری انجام دهید. هر چقدر استراتژیهای بیشتری برای دستیابی به هدف داشته باشید،‌ شانس موفقیت‌تان بیشتر خواهد بود. هر چه گزینه‌های بیشتری در مورد مدیریت حالات روحی،‌ نحوه ارتباط با دیگران و دیدگاههای خود در اختیار داشته باشید،‌ به نتایج بهتری دست خواهید یافت.
آموزشهای ان ال پی باعث می‌شوند که تعداد گزینه‌های هدفمند ما برای رسیدن به نتایج دلخواه،‌ بیشتر شوند.

 

 

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
1 دیدگاه
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
1
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx