فواید nlp

فواید nlp
۴.۷/۵ - (۱۵ امتیاز)

فواید NLP چیست؟

۱۰ سال تجربه بنده در برگزاری مستمر دوره‌های تخصصی nlp به من ثابت کرده است که نمی‌توان با یک عدد و رقم مشخص تعداد کاربردها و فواید nlp را بیان نمود.

هر چقدر بیشتر بر تجربه‌ام افزوده می‌گردد بیشتر از کارکرد NLP در برنامه‌ریزی ذهن و ایجاد تغییرات دلخواه آگاه می‌شوم. با این حال قصد دارم تا در این بخش، برخی از مهمترین کاربردهای ان ال پی را تقدیم حضور شما دوست علاقه‌مند به یادگیری نمایم.

 

۱- شناسایی ساختار ذهن و نحوه برنامه‌ریزی آن

NLP به موشکافی دقیق ساختار ذهن و اینکه ما چگونه اطلاعات مختلف را دریافت و در ذهن خود کدبندی می‌کنیم، می‌پردازد. آشنایی با ساختارهای ذهنی در NLP پایه‌ای قوی برای استفاده از تکنیک‌ها و تمرینهای مختلف NLP در برنامه‌ریزی عمیق ضمیر ناخودآگاه می‌باشد.

شناسایی ساختار ذهن و نحوه برنامه‌ریزی آن
شناسایی ساختار ذهن و نحوه برنامه‌ریزی آن

۲- نگرش نوابغ و افراد حرفه‌ای به جهان هستی و محیط پیرامون خود

NLP مانند یک کتاب راهنمای ارزشمند، الگوها و سبک زندگی افراد حرفه‌ای و موفق در زمینه‌های مختلف را در اختیار ما قرار می‌دهد. این الگوها در پی تحقیقات مفصل بر روی این نوابغ استخراج شده‌اند و نهادینه کردن هرکدام از آنها در وجود خود، به عنوان یک گام بسیار مهم در تغییر سبک زندگی به شیوه‌ای صحیح تلقی می‌شود.

فواید nlp- نگرش نوابغ موفق به زندگی
فواید nlp- نگرش نوابغ موفق به زندگی

۳- مهارتهای برقراری ارتباط موثر با دیگران

یکی از مهمترین فواید nlp، آموزش مهارتهای کلامی و غیرکلامی با رویکرد اثرگذاری بر ذهن مخاطب و جلب اعتماد اوست. تکنیک‌های nlp در برقراری ارتباط موثر، به سرعت باعث ایجاد احساس خوب در طرف مقابل می‌شود و به درک عمیق طرفین از یکدیگر نیز کمک شایان توجهی می‌کند.

پیشنهاد میکنم این مقاله را نیز بخوانید:

آموزش‌های NLP برای برقراری ارتباط موثر با دیگران

 

 

۴- جایگزینی سریع تصاویر منفی ذهن با تصاویر مثبت

در این مورد روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان با جایگزینی تصاویر مثبت بجای تصاویر منفی، مسیر برنامه‌ریزی ذهن را تغییر و همسو با خواسته‌هایمان نماییم.

جایگزینی سریع تصاویر منفی با تصاویر مثبت
جایگزینی سریع تصاویر منفی با تصاویر مثبت

۵- تکنیک‌های رفع سریع استرس و اضطراب

در این بخش تمرینات و تکنیک‌های هیجان‌انگیز NLP باعث رفع سریع استرس‌های موقتی، اضطراب‌های دائمی و برنامه‌ریزی قدرتمند ذهن برای مواجه‌شدن با موقعیت‌های سخت و غیرقابل پیش‌بینی به منظور حفظ آرامش و کنترل خود می‌شوند.

 

۶- از بین بردن فوبیاها (ترس‌های بی‌ مورد)

از آنجایی‌که ان ال پی به بررسی عمیق ساختارهای شکل‌دهنده فوبیاها در ذهن پرداخته است، با استفاده از تکنیک‌های فوق‌العاده و با سرعت هرچه بیشتر، باعث خلاص شدن از شر این ترس‌ها می‌شود.

یکی از قسمت‌هایی که همواره برای دانشجویان و مراجعین مختلف باعث تعجب بوده است، سرعت و پایداری اثرگذاری این تکنیک‌ها می‌باشد، به طوری‌که می‌توان حتی در یک جلسه مشاوره، یک فوبیای سهمگین را به طور کامل از بین برد.

فواید nlp- از بین بردن ترس‌های بی مورد
فواید nlp- از بین بردن ترس‌های بی مورد

۷- شناسایی واژگان، جملات و عبارت‌هایی که باعث تاثیرگذاری منفی بر ذهن می‌شوند.

ممکن است در طول شبانه‌روز بارها و بارها و بدون آنکه آگاه باشیم، از جملاتی در کلام خود استفاده کنیم که هم بر روی ذهن خود و هم ذهن مخاطبمان اثری منفی بر جای گذارد.

زمانی که در دوره‌های حضوری و غیرحضوری nlp ساختار این جملات را به دانشجویان آموزش می‌دهم و از آنها می‌خواهم تا به تمرین مقابله صحیح با آنها بپردازند، کاملا از اینکه چگونه این جملات نظم فکری آنها را به هم ریخته است و همچنین به چه شکل باعث ایجاد بسیاری از سوء‌برداشت‌ها شده است، آگاه می‌شوند و زمانی که تصمیم به دقت بیشتر در استفاده از واژگان و جملات مختلف می‌گیرند، اذعان می‌کنند که به میزان قابل توجهی موفق به مدیریت افکار و همچنین بهبود روابط خود گشته‌اند.

شناسایی واژگان منفی
شناسایی واژگان منفی

۸- پاکسازی تصاویر و خاطرات تلخ و آزاردهنده

ممکن است هرکدام از ما در ذهن خود تصویر یا تصاویر آزاردهنده‌ای داشته باشیم که حاصل اتفاقات و تجربیات ناگوار گذشته باشد. این تصاویر می‌توانند به حدی قوی باشند که عملکرد ما را مختل سازند.

اصول و روشهای nlp در این زمینه به گونه‌ای عمل می‌کنند که می‌توان در چند دقیقه تصویری را که شاید سالها باعث رنجش ما شده باشد را محو و طبیعتا اثرات منفی حاصل از آن را نیز خنثی نمود.

فواید nlp- پاکسازی تصاویر منفی
فواید nlp- پاکسازی تصاویر منفی

۹- تکنیک‌های افزایش انرژی و انگیزه

افکار و اتفاقات روزمره می‌توانند باعث افت شدید انرژی و انگیزه و در نتیجه احساس سردرگمی و فاصله گرفتن از اهداف مهم زندگی گردند.
دانش NLP با ساختاربندی شگفت‌انگیز اطلاعات موجود در ذهن و ایجاد مسیرهای عصبی تقویت‌کننده انگیزه، روحیه و انرژی باعث می‌شود تا افکار، اطلاعات و اتفاقات منفی که ممکن است به سراغ هرکدام از ما در طول شبانه‌روز بیاید، نتواند تاثیرات احساسی زیادی بر مدیریت صحیح زندگی ما داشته باشد.

پیشنهاد میکنم فایل‌های رایگان سمینار مجازی انگیزه را گوش فرمایید:

کلیک کنید

 

۱۰- تمرینات مذاکره با ضمیر ناخودآگاه

این بخش یکی از قسمت‌های فوق‌العاده جذاب علم nlp می‌باشد. NLP با آشنایی از نحوه گفتگو با ضمیر ناخودآگاه به منظور دریافت اطلاعات و پیشنهادات ذهن ناهوشیار برای رفع موانع و مشکلات مختلف، تکنیک‌هایی را به ما می‌آموزد که به راحتی با بخش‌های مختلف ذهن خود ارتباط برقرار نماییم.

من بارها و بارها از این روش‌ها استفاده نموده‌ام و در اغلب اوقات پاسخ‌های دریافتی از ضمیر ناخودآگاه، مانند یک کلید طلایی در مسیر حل مشکل عمل نموده‌اند.

 

۱۱- هدف‌گذاری در NLP

به عنوان یک مدرس nlp که در طول سالهای گذشته به تدریس اصول هدفسازی پرداخته‌ام، به دفعات از زبان دانشجویانم شنیده‌ام که تا چه میزان هدف‌گذاری در nlp با سایر آموزش‌های بسیار زیاد در این زمینه متفاوت است.
مهمترین دلایل این تفاوت در این است که اصول و تکنیک‌های nlp در هدفسازی باعث شفافیت اهداف، هماهنگی میان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه در مسیر هدف، رفع باورهای مزاحم و تعیین استراتژی‌های اثرگذار برای رسیدن به هدف می‌باشند.

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را نیز بخوانید:

اصول هدف‌گذاری در NLP

 

۱۲- تبدیل واکنش‌های عصبی به واکنش‌های منطقی

یکی دیگر از فواید NLP این است که به ما کمک می‌کند تا در شرایط سخت و بحرانی که در هر لحظه امکان دارد از کوره در رویم و واکنشی هیجانی انجام دهیم، به سرعت واکنشی منطقی بروز دهیم.
این کار که به کمک تکنیک‌های متعددی در NLP انجام می‌گیرد، باعث مدیریت مناسب هیجانات و تنش‌های خطرناک عصبی می‌گردد.

 

۱۳- تکنیک‌های شناسایی و حل یک مشکل ادامه‌دار

یکی از کاربردهای فوق‌العاده NLP این است که با شناسایی مسیرهای عصبی شکل گرفته در ذهن که باعث ایجاد یک مشکل واحد در بازه‌های زمانی متفاوت گردیده‌اند، به ما کمک می‌کند تا در سریعترین زمان این زنجیره به هم پیوسته را قطع و مشکل را حل نماییم.
مانند کسی که دائما و در برخوردهای روزانه از گذشته تاکنون با مشکلی مانند خجالت روبروست. علم NLP به شکل هوشمندانه‌ای و با تغییر برنامه‌ریزی‌های گذشته، مسیر ایجاد مشکل را قطع و آن را رفع می‌نماید.

تکنیک‌های شناسایی و حل یک مشکل ادامه‌دار
تکنیک‌های شناسایی و حل یک مشکل ادامه‌دار

۱۴- تکنیک‌های رهایی از احساس گناه و عذاب‌وجدان

NLP بر این اعتقاد است که به هنگام شکل‌گیری مواردی مانند عذاب وجدان و تضادهای درونی، یک درگیری میان قسمت‌های مختلف ذهن ایجاد می‌شود که گاهی می‌تواند به حدی زیاد باشد که ما را از تعادل خارج سازد.
دانش NLP با شناسایی قسمت‌های ایجادکننده این درگیری، میان آنها صلح و آشتی برقرار می‌سازد و این کار باعث حفظ تعادل، رفع عذاب‌وجدان و در نتیجه احساس آرامش عمیق می‌گردد.

 

۱۵- تکنیک‌های خط زمان در NLP

همه ما انسان‌ها و براساس یادگیری‌های گذشته، دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به پدیده زمان داریم. آموزش‌های nlp به صورت خلاقانه‌ای به موضوع خط زمان درونی می‌پردازند و با استفاده از تکنیک‌هایی تاثیرگذار، بررسی می‌کنند که وجود یک مشکل یا ناتوانی در حل یک مساله به کدام مقطع زمانی از زندگی ما مرتبط است و با اصلاح خط زمان ذهنی به ما کمک می‌کنند تا مسیر ذهن خود را به سمت خواسته‌هایمان هدایت کنیم.

تکنیک‌های خط زمان (Time Line) در nlp، همچنین به رهایی از خاطرات بسیار تلخ گذشته، تعیین استراتژی‌های مناسب در مسیر اهداف، شناسایی ردپای یک احساس منفی در طول زندگی و حل آن و بسیاری از موارد دیگر کمک شایان توجهی می‌کنند.

۱۶- تمرینات جداسازی ذهن از اتفاقات ناگوار گذشته

یکی از دلایل عمده‌ای که بسیاری از انسانها نمی‌توانند از یک مشکل قدیمی رهایی یابند این است که آنها قادر نیستند خود را از آن مشکل جدا کنند و به اصطلاح از دل مشکل بیرون آیند. بارها چه در مشاوره‌ها، چه دوره‌های حضوری و مجازی nlp با عزیزانی برخورد کرده‌ام که آنچنان غرق در یک اتفاق ناخوشایند گذشته بوده‌اند که دائما دچار علائم جسمانی منفی مانند تپش قلب یا انقباضهای عضلانی شدید می‌شده‌اند.

علم nlp در این زمینه بسیار قوی عمل می‌کند و گاهی تنها با همین تکنیک‌ها علاوه بر حل آن مساله ناگوار، فرد از احساسات و علائم خطرناک جسمانی هم برای همیشه رهایی می‌یابد.

 

۱۷- تدوین استراتژی‌های مناسب برای رسیدن به اهداف

یکی دیگر از فواید nlp این است که با استفاده از مهارت‌ها و تکنیک‌هایی خاص به ما یاد می‌دهد که چگونه مراحل رسیدن به هدف را تقسیم‌بندی کنیم و گام به گام مسیر صحیح را طی نماییم.

اینکه چرا حتی برای شروع یک کار از انگیزه مناسبی برخوردار نیستیم و یا اینکه چرا نمی‌توانیم بسیاری از عادت‌های منفی خود را کنار بگذاریم، در این قسمت بررسی می‌شوند.

فواید nlp- استراتژیهای رسیدن به هدف
فواید nlp- استراتژیهای رسیدن به هدف

۱۸- NLP و تغییر در سرنوشت

علم nlp با الگوهای بسیار زیادی که از افراد موفق به دست آورده است، مجموعه عواملی که سرنوشت یک انسان در طول زندگی را رقم می‌زند، استخراج کرده است. آموزش‌های nlp در این زمینه به ما کمک می‌کنند تا به بررسی ابعاد مختلف ذهن و افکار خود بپردازیم و با استفاده از راهکارهای ویژه nlp، سرنوشتی مورد پسند خود را برای زندگیمان طراحی کنیم.

 

۱۹- شناسایی فیلترهای ذهنی و نحوه برخورد با آنها

این بخش از جمله قسمت‌های بسیار پرکاربرد در زندگی هر یک از ما می‌باشد. Nlp بر این نکته تاکید می‌کند که عدم توجه به فیلترهای ذهنی می‌تواند عواقب بسیار بدی را برای ما به همراه داشته باشد. ریشه بسیاری از اختلافات و سوء‌تفاهم‌ها، نگرانی‌ها نسبت به آینده، احساس یاس و ناامیدی، یادگیری نامناسب، فراموشی و بسیاری از موارد دیگر، ارتباط مستقیمی با فیلترهای ذهنی دارند که NLP به بررسی و نحوه مقابله با آنها می‌پردازد.

یکی از کارهایی که همیشه جزو برنامه‌های من در جلسات کوچینگ NLP می‌باشد، همین بازکردن فیلترها و کسب اطلاعات دقیق تر به منظور راهنمایی مراجعین برای حل مشکلاتشان می‌باشد.

 تکنیک‌های شناسایی فیلترهای ذهنی
تکنیک‌های شناسایی فیلترهای ذهنی

۲۰- نقشه شخصی در nlp

NLP با اصول، تمرینات، مهارت‌ها و تکنیک‌های بسیار زیاد به ما کمک می‌کند تا نقشه شخصی خود در زندگی را شناسایی کنیم. این نقشه ذهنی یا کارت شخصی تابع عوامل پرشماری از جمله محیطی که در آن رشد کرده‌ایم، تجربیاتی که کسب نموده‌ایم، اتفاقاتی که برایمان افتاده است، باورهای مهم، هویت مورد نظر در زندگی، ویژگیهای شخصیتی و موارد بسیار زیاد دیگر می‌باشند.

شناسایی نقشه شخصی در nlp به عنوان گامی بسیار مهم در جهت درک بهتر خود و دیگران تلقی می‌شود و به ما کمک می کند که به صداقت با خود دست یابیم و سهم خود در اتفاقات مختلف را بپذیریم و اگر هم نیازی به تغییر احساس می‌کنیم، بدانیم که آن تغییر در کدام بخش باید صورت گیرد.

 

۲۱- روش‌های پرسش از مخاطب به منظور کسب اطلاعات مورد نیاز

همه افراد برای توضیح در رابطه با یک موضوع یا اتفاق، با توجه به الگوهای ذهنی خود عمل می‌کنند. برخی، اطلاعاتی بسیار کلی می‌دهند و برخی دیگر بیشتر وارد جزئیات می‌شوند. در این میان ممکن است اطلاعات مهم و مورد نیاز، خواسته یا ناخواسته، بیان نشوند و یا حتی اطلاعات داده شده هم نتواند ابهامات ما نسبت به آن موضوع را برطرف نماید.

در اینجا NLP با آموزش طرح سوالاتی هدفمند در رابطه با مساله بیان شده توسط مخاطب، به ما کمک می‌کند تا به اطلاعاتی کافی نسبت به موضوع دست یابیم و مسیر گفتگو را به شکلی صحیح هدایت نماییم. این پرسش‌ها به نحوی عمل می‌کنند که ما می‌توانیم بدون آنکه در ذهن مخاطب خود سوء‌تفاهمی ایجاد کنیم، به آنچه که در میان صحبت‌های او نیاز داریم، دست پیدا کنیم.

فواید nlp- روشهای پرسش از مخاطب
فواید nlp- روشهای پرسش از مخاطب

۲۲- تمرین‌های nlp در تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها

شاید برای همه ما در زندگی اتفاقاتی بیفتد که دیگر قابل جبران نباشد و اگر بخواهیم در آن اتفاق غرق شویم و حسرت بخوریم، هرگز قادر به استفاده از منابع و ظرفیت‌های عظیم ذهن خود نباشیم.

یکی از مهمترین کاربردهای nlp این است که توجه ما را به سمت فرصت‌های نهفته در دل یک تهدید و نگرانی سوق می‌دهد و به ما یاد می‌دهد که در رابطه با هر موضوع حتی به شدت منفی، حداقل یک نکته مثبت وجود دارد که باید به موقع از آن استفاده کنیم.

 

۲۳- شناسایی ارزش‌ها در NLP

ارزش‌ها، اولویت‌های مهم زندگی ما هستند که براساس یادگیری‌های گذشته شکل گرفته‌اند. در بیشتر مواقع ما از ارز‌ش‌های مهم خود و همچنین اولویت میان آنها آگاه نیستیم. برای همین شاید دست به اقداماتی بزنیم که کاملا با ارزش‌هایمان در تضاد باشند و در اینجاست که ضمیر ناخودآگاه به شدت عکس‌العمل نشان می‌دهد و به هر طریقی سعی می‌کند تا جلوی آن اقدام را بگیرد.

آموزش‌های NLP در شناسایی ارزش‌ها به ما کمک می‌کنند تا ارزش‌های خود و درجه‌بندی میان آنها را کشف کنیم و اهداف خود را در مسیر آنها هدایت نماییم.

یکی از مهمترین دلایل تضادهای درونی، از دست دادن انگیزه، احساس قفل شدن و گیجی، اختلافات کاری و خانوادگی و … به دلیل ناآگاهی ما از ارزش‌های قوی شکل گرفته در ذهن می‌باشد. جالب اینجاست که بیشتر مراجعین و دانشجویان دوره‌های nlp پس از این کشف بزرگ اذعان می‌کنند که دلیل بسیاری از شکست‌های سهمگینی که در زندگی خورده‌اند، این بوده که دقیقا اقداماتی برخلاف ارزش‌های اصلی خود انجام داده‌اند و یا نسبت به یک ارزش مهم بی‌توجه بوده‌اند.

 روشهای شناسایی ارزش‌های مهم
روشهای شناسایی ارزش‌های مهم

 

۲۴- تکنیک‌های رهایی از غم و اندوه در nlp

یکی دیگر از فواید nlp، آموزش تکنیک‌هایی می‌باشد که به کمک آنها می‌توان آثار غم و اندوه حاصل از یک اتفاق ناخوشایند را از بین برد. تمرینات nlp در این زمینه به نحوه عمل می‌کنند که می‌توان با قسمت‌های تولیدکننده غم و ناراحتی‌های عمیق در سطح ضمیرناخودآگاه ارتباط برقرار نمود و پیام‌های دریافتی از ذهن ناهوشیار را تبدیل به یک روش رفتاری جدید کرد.

پیشنهاد میکنم مقالات زیر را نیز بخوانید:

تکنیک‌های NLP در مدیریت هیجانات (ترس، نگرانی، استرس، عصبانیت و …)

 

۲۵- الگوهای کلامی مناسب در روابط خانوادگی

ما در بسیاری از مواقع و در روابط طولانی مدت خانوادگی از جملات و کلماتی در برخورد با همسر و فرزندان خود استفاده می‌کنیم که به دلیل تکرار زیاد، تبدیل به یک عادت کلامی قوی در ما گشته‌اند. گاهی بدون آنکه آگاه باشیم، استفاده از این جملات باعث ایجاد تنش‌هایی در زندگی خانوادگی ما می‌شوند.

علم nlp با توجه به بررسی ویژگی‌های یک خانواده موفق، ساختارهای کلامی تاثیرگذاری را معرفی می‌کند که استفاده از آنها به تحکیم روابط خانوادگی کمک قابل ملاحظه‌ای می‌کند.

 

۲۶- خود برتر در nlp

همه ما در زندگی به دنبال رسیدن به کمال مطلوب و شخصیتی هستیم که دارای ویژگیهای اخلاقی و رفتاری ممتازی می‌باشد. این ویژ‌گی‌ها با توجه به سبک زندگی و یادگیری‌های گذشته در ذهن ما به صورت باورهای عمیقی در آمده‌اند.

متاسفانه بسیاری از انسان‌ها و از آنجا که مسیر صحیح حرکت به سمت خود برتر را گم می‌کنند، دست به اقداماتی می‌زنند که شاید در درجه اول فوایدی مقطعی برایشان به همراه داشته باشد، اما در گذر زمان باعث می‌شود که آنها از حالت تعادل خارج شوند و حتی برای اثبات شخصیت حقیقی خود دست به اقداماتی جنون‌آمیز بزنند.

آموزش‌های nlp باعث شکل‌گیری زنجیره‌ای به هم پیوسته می‌شود که در نهایت ما را به کمال مطلوب خود نزدیک می‌سازد.

فواید nlp- خود برتر در nlp
فواید nlp- خود برتر در nlp

۲۷- تکنیک‌های افزایش خلاقیت در nlp

تمرین‌های nlp در این بخش به ما کمک می‌کنند تا با دسترسی به منابع گسترده درونی خود، اطلاعات دریافتی از ضمیرناخودآگاه را به شکل هوشمندانه‌ای به یکدیگر ارتباط دهیم و قدرت ایده‌پردازی، تصمیم‌گیری و خلاقیت خود را افزایش دهیم.

یکی از مواردی که همواره در سمینارها و دوره‌های nlp بر آن تاکید می‌کنم این است که تمامی دانشجویان nlp پس از پایان دوره، قدرت خلاقیت و تصمیم‌گیری بسیار بیشتری نسبت به روز شروع دوره دارند و این بخاطر عملکرد nlp بر روی مسیرهای عصبی ذهن می‌باشد.

البته این تازه شروع کار است و تکنیک‌های ویژه تقویت خلاقیت، خود به صورت جداگانه‌ای هم بر روی ذهن اثر می‌گذارند و باعث بازشدن فیلترهای ذهنی و دریافت و طبقه‌بندی همزمان اطلاعات مختلف در مسیر موردنظر ما می‌شوند.

 

۲۸- تغییر باورهای محدودکننده در nlp

تمامی افکار، رفتارها، عادت‌ها و هیجاناتی که در زندگی روزمره با آنها سروکار داریم، ارتباط مستقیمی با باورهای ما دارند. گاهی اوقات این باورها که در ضمیر ناخودآگاه شکل گرفته‌اند، به عنوان عاملی مثبت برای دستیابی ما به اهدافمان تلقی می‌شوند و گاهی هم باورهای مزاحمی در وجود ما نهادینه شده است که اجازه نمی‌دهند تا ما با خیال راحت به خواسته‌هایمان دست یابیم.

علم NLP تکنیک‌های قدرتمندی را در اختیار ما قرار می‌دهد که به کمک آنها می‌توانیم هم باورهای مثبت را جایگزین باورهای غلط گذشته کنیم و هم در صورت نیاز باورهای جدیدی را خلق و به صورت یک عادت پایدار در ضمیر ناخودآگاهمان فعال سازیم.

تغییر باورهای محدودکننده در nlp
تغییر باورهای محدودکننده در nlp

۲۹- شناسایی رسالت در NLP

رسالت (mission) در nlp به معنای ماموریتی می‌باشد که اگر آن را به سرانجام برسانیم، احساس خوشبختی عمیقی خواهیم داشت.

گاهی اوقات ما کسب‌وکاری داریم که از آن می‌توانیم به درآمدهای بالایی هم دست پیدا کنیم و حتی آن شغل یا حرفه، جایگاه اجتماعی مناسبی را هم برای ما به همراه دارد. اما باز هم احساس می‌کنیم که جای یک فعالیت خاص در زندگیمان خالیست و آن لذت عمیق را تجربه نمی‌کنیم.

اصول، مهارت‌ها و تکنیک‌هایی که در دوره‌های nlp ارائه می‌شوند، به ما کمک می‌کنند تا مسیر رسالت خود را پیدا کنیم و با عشق و علاقه‌ای بی‌نظیر در آن مسیر گام برداریم.

 

۳۰- تکنیک‌های NLP در درمان دردها و بیماری‌ها

از آنجایی‌که ثابت شده است بسیاری از دردها و بیماری‌های جسمانی ما ریشه ذهنی دارند، nlp با تکنیک‌های اثرگذار بر ضمیر‌ناخودآگاه به ما کمک می‌کند تا هم بتوانیم دلایل نهفته در پشت آن درد یا بیماری را پیدا کنیم و هم به درمان آن بپردازیم. من خود به شخصه بارها از این تکنیک‌ها برای درمان دردهای جسمانی خود استفاده کرده و نتایج مطلوبی گرفته‌ام.

البته باید به این موضوع توجه کرد که این درمان‌ها در کنار درمانهای پزشکی قرار می‌گیرد و از هر دو همزمان با هم استفاده می‌شود.

تکنیک‌های NLP در درمان دردها و بیماری‌ها
تکنیک‌های NLP در درمان دردها و بیماری‌ها

۳۱- تبدیل گفتگوهای منفی ذهنی به گفتگوهای مثبت

یکی دیگر از فواید و کاربردهای nlp این است که با آگاهی از ساختار ذهن و چگونگی شکل‌گیری جملات و گفتگوهای منفی ذهنی، با استفاده از تکنیک‌هایی ساده و کاربردی به رفع آنها می‌پردازد و سپس به ما یاد می‌دهد که مسیرهای عصبی جدیدی را در ذهن خود بسازیم تا به سرعت یک جمله منفی ذهنی را به جمله‌ای مثبت و قدرتمند تبدیل کنیم.

 

۳۲- متاپروگرام‌ها یا برنامه‌های برتر در NLP

متاپروگرم‌ها در nlp، آن دسته از باورهای بسیار عمیقی می‌باشند که ما براساس آنها بسیاری از تصمیمات زندگی خود را می‌گیریم. یکی از دلایلی که بارها و بارها اشتباهی را تکرار می‌کنیم و بعد پشیمان می‌شویم، به دلیل همین برنامه‌های برتری می‌باشد که در ذهن ما نهادینه شده است و از وجود آنها آگاه نیستیم.

علم nlp با آموزه‌های فوق‌العاده خود به ما کمک می‌کند تا تک تک این برنامه‌های قدرتمند را شناسایی کنیم و در مواقع لزوم بیشترین بهره را در اتخاذ تصمیماتمان از آنها ببریم.

مبحث متاپروگرام‌ها در nlp یکی از موضوعات عمیقی می‌باشد که با فراگیری آن می‌توان حتی دیدگاه و سبک کلی زندگی را نیز تغییر داد.

متاپروگرام‌ها یا برنامه‌های برتر در NLP
متاپروگرام‌ها یا برنامه‌های برتر در NLP

۳۳- الگوبرداری یا مدل‌سازی در NLP

از دیگر فواید مهم nlp که پایه تشکیل این علم نیز می‌باشد، الگوبرداری از افراد موفق می‌باشد. با استفاده از تمرین‌ها و تکنیک‌های NLP می‌توان به مدل‌برداری از افرادی پرداخت که در زمینه‌ای که ما خواهان آن هستیم، موفق عمل می‌کنند.
همچنین NLP به ما یاد می‌دهد که چگونه حتی از خود در زمانی که موفق عمل کرده‌ایم، الگوبرداری کنیم و به سمت اهداف جدیدمان حرکت نماییم.

 

۳۴- قصه ‌درمانی (متافور) در NLP

NLP توجه ویژه‌ای به اهمیت داستان‌ها، حکایت‌ها، تمثیل‌ها و استعاره‌ها در برنامه‌ریزی ذهن دارد و بر این اساس تکنیک‌هایی را به ما می‌آموزد که به کمک آنها بتوانیم داستان‌هایی اثرگذار بر ضمیرناخودآگاه بسازیم و به صورت غیرمستقیم، ذهن را برنامه‌ریزی کنیم.
این روش علی‌الخصوص برای کودکان و کهنسالان بسیار تاثیرگذار است.

فواید NLP- قصه درمانی در NLP
فواید NLP- قصه درمانی در NLP

۳۵- تکنیک‌های NLP در متقاعدسازی افراد ناموافق

برخی از افراد به دلیل تجربیات و اتفاقات ناگوار گذشته، طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که بدون هیچ دلیل خاصی با اغلب درخواست‌های دیگران مخالفت می‌کنند.

در nlp به این افراد، ناموافق (Mismatch) گفته می‌شود. علم NLP در این مورد به ما کمک می‌کند تا با به کارگیری الگوهای کلامی خاص در رابطه با این افراد، برنامه‌ریزی ذهن آنها را تغییر دهیم تا دست از مخالفت‌های بی‌مورد با خواسته‌های ما بردارند.

 

۳۶- تکنیک‌های رفع سریع خشم در NLP

زمانی که نتوانیم پاسخ مناسبی برای عصبانیت‌های خود پیدا کنیم و آنها را مهار نماییم، این عصبانیت‌ها رفته رفته تبدیل به “خشم” می‌شوند. گاهی اوقات این خشم می‌تواند به اندازه‌ای باشد که تمام سیستم روانی ما را بر هم زند و موجب بروز اتفاقات حتی جبران‌ناپذیری در زندگیمان گردد.

در کلاس‌ها و دوره‌های nlp، تکنیک‌هایی آموزش داده می‌شود که با کمک آنها می‌توانیم در چندثانیه خشم‌های خود را مهار کنیم و جلوی اتفاقات ناگوار احتمالی را بگیریم.

تکنیک های رفع سریع خشم در NLP
تکنیک های رفع سریع خشم در NLP

۳۷- ریتم تند و کُند در NLP

بررسی‌های NLP نشان می‌دهند که عده‌ای از افراد در اتخاذ تصمیمات یا انجام کارهایشان ریتمی تُند دارند و عده‌ای دیگر ریتمی کُند.

از آنجایی‌که ریتم تند و کُند از مهمترین و قدیمی‌ترین برنامه‌ریزی‌های شکل گرفته در ذهن می‌باشند و ما عموما از این برنامه‌ها اطلاعی نداریم، در بسیاری از مواقع دچار ضرر و زیان‌های زیادی می‌شویم.
علم NLP با استفاده از اصول و روش‌های خود، به ما کمک می‌کند تا ریتم خود را شناسایی و در مواقع لزوم آن را تغییر دهیم.

 

۳۸- کنترل استرس‌های خطرناک، پیش از رسیدن به آستانه تحمل

یکی از فواید و کاربردهای nlp این است که به ما یاد می‌دهد چگونه آستانه تحمل خود در برابر استرس‌های قدرتمند را شناسایی کنیم و مسیر عصبی خود را قبل از رسیدن به این آستانه تحمل، تغییر دهیم.

تکنیک‌های nlp در این زمینه باعث می‌شوند تا به موقع با استرس‌های خود برخورد کنیم و اجازه ندهیم تا آنها تبدیل به اضطراب یا عوارض خطرناک جسمانی و روانی شوند.

فواید NLP- کنترل استرس های خطرناک
فواید NLP- کنترل استرس های خطرناک

۳۹- تکنیک‌های nlp در افزایش میزان سلامتی و تندرستی

NLP با اصول و تکنیک‌های ویژه باعث می‌شود تا سبک زندگی خود را تغییر دهیم و به افزایش سلامتی و تندرستی خود کمک کنیم. تمامی این تکنیک‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که تبدیل به عادت‌هایی قوی و پایدار در ضمیرناخودآگاه می‌شوند و در همه شرایط خوب یا بد زندگی، قابل استفاده می‌باشند.

 

۴۰- مدیریت زمان در nlp

شیوه‌هایی که NLP در مدیریت زمان از آنها استفاده می‌کند، بر مبنای عملکرد ضمیرناخودآگاه نسبت به پدیده زمان استوار است. NLP با تفکیک میان انواع فعالیت‌ها و اولویت‌های مهم ذهن ناخودآگاه، به ما یاد می‌دهد که چگونه زمان‌بندی مناسبی را برای انجام کارهای خود داشته باشیم تا با مقاومت‌های احتمالی ذهن هم مقابله کنیم.

مدیریت زمان یکی از فواید nlp است.
مدیریت زمان یکی از فواید nlp است.

۴۱- شکل‌دهی هویت با استفاده از تکنیک‌ها و تمرینات NLP

هویت، همان “من وجودی” می‌باشد. یعنی آنچه انتظار داریم تا مردم دنیا ما را براساس آن قضاوت کنند. زمانی که هویت مشخص و ثابتی نداشته باشیم، سیستم ارز‌ش‌ها و باورهای ما دچار اختلال می‌شود و هرگز نمی‌توانیم چهارچوب‌های مشخصی برای زندگی خود تعیین کنیم.

تکنیک‌های nlp در این زمینه به ما کمک می‌کنند تا یک قضاوت واقعی نسبت به خود داشته باشیم و هویت خود را طوری طراحی کنیم که در راه حرکت به سمت “خود برتر” به ما کمک کند.

 

۴۲- افزایش عزت‌نفس در nlp

عزت‌نفس یعنی میزان ارزش و احترامی که برای خود قائل هستیم. اهمیت عزت نفس به اندازه‌ای بالاست که می‌تواند بر تمام قسمت‌های زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و حرفه‌ای ما اثرگذار باشد.

متاسفانه تجربیاتی که در برگزاری دوره‌ها و مشاوره‌های مختلف کسب کرده‌ام، نشان می‌دهند که وضعیت عزت نفس در میان مردم کشور ما واقعا نگران‌کننده است. اغلب افراد نمی‌دانند که حلقه مفقوده زندگی آنها که باعث بروز  علائم و ناهنجاری‌های متعددی در زندگیشان می‌شود، عزت‌نفس آنها می‌باشد.

تکنیک‌های nlp در تقویت عزت‌نفس بسیار قدرتمند عمل می‌کنند و باعث می‌شوند تا علیرغم ناکامی‌ها، مشکلات و مسائل متعددی که در زندگی همه ما وجود دارد، همواره در سطح بالایی از احساس “خویشتن‌ دوستی” قرار داشته باشیم و با این احساس، پله‌های رشد و پیشرفت را با اطمینان‌خاطر طی کنیم و بهترین راهکارها را هم برای حل مشکلاتمان پیدا کنیم.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را نیز بخوانید:

تکنیکهای NLP برای افزایش عزت نفس

 

 

۴۳- تکنیک‌های NLP در تقویت اعتماد به نفس

اعتمادبه‌نفس یعنی توانایی ورود به دنیای ناشناخته‌ها. یعنی باور به اینکه من می‌توانم کار جدیدی را شروع کنم و به پایان برسانم. در nlp تکنیک‌های متعددی وجود دارد که باعث تقویت اعتماد به نفس در جنبه‌های مختلف زندگی می‌شود.

کاری که nlp در این رابطه انجام می‌دهد، شناسایی عوامل اثرگذار بر میزان اعتماد به نفس و رفع موانع محدودکننده در همین زمینه می‌باشد. ضمن آنکه دانش nlp با تمرینات اثرگذار بر ذهن، به ما کمک می‌کند تا باورهای عمیقی را در رابطه با شجاعت و اتکا به خود که به میزان اعتماد‌به‌نفس کمک می‌کنند، در وجودمان نهادینه کنیم.

فواید nlp- تکنیک‌های NLP در تقویت اعتماد به نفس
فواید nlp- تکنیک‌های NLP در تقویت اعتماد به نفس

پیشنهاد میکنم این مقاله را نیز بخوانید:

۳ تکنیک nlp برای افزایش اعتماد‌به‌نفس

 

۴۴- استراتژی‌های نوابغ موفق در nlp

علم nlp در درجه اول با الگوبرداری از نوابغ موفق شکل گرفت و رفته‌ رفته و در پی تحقیقات طولانی، استراتژی‌های نوابغ موفق بسیاری در زمینه‌هایی که باعث برتری آنها شده بود، شناسایی گردید.

از جمله این افراد می‌توان به انیشتین، شرلوک هولمز، بتهوون، والت دیسنی و بسیاری از نوابغ دیگر اشاره نمود. در واقع nlp به ما کمک می‌کند تا گام به گام از این استراتژی‌ها در مسیر موردنظر خود برای موفقیت‌، استفاده کنیم.

 

۴۵- بررسی پیام‌های ضمیرناخودآگاه در رابطه با هیجانات و احساسات

یکی دیگر از فواید و کاربردهای nlp این است که توسط تکنیک‌هایی ویژه به ما کمک می‌کند تا منظور و نیت ضمیرناخودآگاه خود در رابطه با ایجاد هیجانات و احساساتی چون ترس، دلشوره، استرس، احساس یاس و ناامیدی، حسادت، گیجی و احساس قفل‌شدن، عصبانیت و …. را شناسایی کنیم و سپس به ما یاد می‌دهد که چگونه در عملکرد خود تغییراتی دهیم تا ضمیرناخودآگاه را مدیریت و هیجانات منفی‌مان را کنترل نماییم.

پیشنهاد میکنیم این سری مقالات را نیز بخوانید:

تکنیک‌های nlp در مدیریت هیجانات (ترس، نگرانی، استرس، عصبانیت و …)

 

 

۴۶- استراتژی‌های nlp در مدیریت و رهبری در سازمان‌ها

یکی از دستاوردهای بسیار مهم علم nlp، شناسایی استراتژی‌های موفقیت در سازمان‌های بزرگ و پیشرو بود که باعث پیدایش گرایش جدیدی در nlp با عنوان “کوچینگ سازمانی” شد.

فواید nlp در استراتژی مدیریت
یکی از فواید nlp در استراتژی مدیریت است

 

 Nlp به اصول و مهارت‌هایی که می‌توان توسط آنها به رشد و ترقی یک سازمان در زمینه‌های گوناگون دست یافت، توجه ویژه‌ای دارد. این زمینه‌ها مواردی چون ارتباط میان پرسنل و مدیران و بالعکس، ارتباط با مشتری، افزایش بهره‌وری، شناسایی تهدیدها و تبدیل آنها به فرصت‌ها می‌باشند. هم‌اکنون بسیاری از ارگان‌ها و سازمان‌های برجسته در دنیا، از استراتژی‌های علم nlp استفاده می‌کنند.

 

۴۷- تکنیک‌های nlp در رفع آلرژی

آموزه‌های nlp نشان می‌دهند که ریشه بسیاری از آلرژی‌ها و حساسیت‌ها، کاملا ذهنی و وابسته به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ضمیرناخودآگاه می‌باشند.

تکنیک‌های nlp در این زمینه به ما کمک می‌کنند تا این عوامل ذهنی را تغییر و باورهای قدرتمند جدیدی را نسبت به آلرژی و حساسیت در خود نهادینه کنیم.

فواید nlp- تکنیک‌های nlp در رفع آلرژی
فواید nlp- تکنیک‌های nlp در رفع آلرژی

۴۸- تکنیک‌های nlp در تقویت حافظه

Nlp به صورت ویژه‌ای به مبحث تقویت حافظه می‌پردازد. تمرینات nlp به ما کمک می‌کنند تا استراتژی‌های منحصر به فرد خود در رابطه با نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات در ذهن را شناسایی کنیم و اینکه چگونه مطالب مختلف را به حافظه بلندمدت خود بسپاریم تا هر زمان که خواستیم، بتوانیم به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنیم.

پیشنهاد میکنم این مقاله را نیز بخوانید:

چگونه با NLP حافظه خود را تقویت کنیم؟

 

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۴ رای‌ها
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
10 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
10
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx