3 تکنیک nlp برای افزایش اعتماد به نفس

3 تکنیک nlp برای افزایش اعتماد به نفس- آکادمیک nlp
۴.۵/۵ - (۲۱ امتیاز)

اعتماد به نفس یعنی توانایی ورود به دنیای ناشناخته‌ها. یعنی اینکه من می‌توانم کار جدیدی را آغاز کنم،‌ پیش ببرم و با موفقیت به پایان برسانم. براساس این تعریف اگر شما کاری را به راحتی و به صورت عادت‌گونه انجام می‌دهید، نمی‌توانید ادعا کنید که در آن کار اعتمادبه‌نفس دارید. تکنیک nlp برای افزایش اعتماد به نفس یکی از موضوعات مهمی است که در این علم شگفت‌انگیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

آیا همه افراد، اعتماد به نفس دارند؟

اغلب افراد در پاسخ به این سوال با قطعیت می‌گویند خیر. در حالی که چنین برداشتی کاملا غلط می‌باشد. بسیاری از مراجعینم به محض شروع جلسات کوچینگ nlp و در شروع گفتگو می‌گویند: “من اعتماد به نفس ندارم”. در اینجا من از آنها می‌پرسم: “پس چرا امروز صبح از رختخواب بیرون آمدی؟” آیا به نظر شما اگر ما در هیچ زمینه‌ای اعتماد به نفس نداشتیم،‌ اصلا می‌توانستیم به زندگی خود ادامه دهیم؟  قطعا ما برای ایجاد تغییراتی هر چند کوچک که حتی در درجه اول اندک امیدی به آن تغییر داریم،‌ به روند زندگی خود ادامه می‌دهیم. 

 

پس نکته اصلی چیست؟

نکته مهمی که اغلب انسانها به آن توجهی ندارند این است که اعتماد به نفس یه مساله کلی نیست. یعنی هرکس می‌تواند در زمینه‌ای اعتماد به نفس داشته باشد و در زمینه‌ای دیگر فاقد اعتماد به نفس باشد. 

به عنوان مثال یکنفر می‌تواند در زمینه ارتباط با سایرین از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشد،‌ حال آنکه شاید در خرید یک وسیله شخصی،‌ اعتماد به نفس پایینی داشته باشد. در اینجاست که تکنیک‌های افزایش اعتماد به نفس با nlp به کمک ما می‌آیند و با برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه، اعتماد به نفس ما را در هر زمینه‌ای که می‌خواهیم،‌ تقویت می‌کنند.

تکنیک nlp برای افزایش اعتماد به نفس
تکنیک nlp برای افزایش اعتماد به نفس

یادتان باشد که ذهن در برابر هر تغییری مقاومت می‌کند.

 از آنجایی که ذهن ما احساس می‌کند هر تغییری به منزله خروج از ناحیه امن می‌باشد،‌ در درجه اول و به سرعت در برابر تغییرات واکنش نشان می‌دهد.  ضمیرناخودآگاه همواره تلاش می‌کند تا با روشهای مختلف ما را از تصمیم برای تغییر منصرف کند، هر چند آن تغییر به نفع ما باشد. در کلاسهای nlp همواره از دانشجویانم می‌خواهم که این جمله را بارها و باره در ذهن خود تکرار کنند: “مهمترین هدف ضمیر ناخودآگاه، حفظ رفاه،‌ امنیت و آسایش می‌باشد، هر چند برای تامین این هدف ما را مجبور به کارهای خطا بکند.”

 

عمومیت دادن یکی از روشهای ذهن برای مقاومت در برابر تغییر

یکی از روشهایی که ذهن ناخودآگاه با بهره‌گیری از آن در برابر تغییر مقاومت می‌کند،‌ عمومیت دادن است. یکی از روشهایی که ذهن ناخودآگاه با بهره‌گیری از آن در برابر تغییر مقاومت می‌کند،‌ عمومیت دادن است. به عنوان مثال وقتی در زمینه‌ای اعتماد به نفس نداریم،‌ آن زمینه را به همه جنبه‌های زندگی ما تعمیم می‌دهد و همین مساله باعث می‌شود که بگوییم: “من اعتماد به نفس ندارم”.

طبیعتا کسی که چنین جمله‌ای را می‌گوید، رفته رفته باور می‌کند که توانایی شروع هیچ کار جدیدی را ندارد و این برای ذهن مقاوم در برابر تغییر یعنی پیروزی.

تکنیک‌های افزایش اعتماد به نفس با nlp دقیقا با شکستن مقاومتهای ذهن ناخودآگاه، باعث بالا بردن میزان اعتماد به نفس ما می‌شوند.

 

 

چگونه با NLP اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

در اینجا با ۳ تکنیک مهم nlp برای تقویت اعتماد به نفس آشنا می‌شوید و توصیه می‌کنم با یک زمان‌بندی مناسب، آنها را تمرین کنید:

 

۱- شرطی‌سازی ذهن برای تقویت اعتماد به نفس.

مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید.
 • حالا به زمانی فکر کنید که در یک مورد از اعتماد به نفس کافی برخوردار بوده‌اید.
 • حالا به صورت ذهنی به آن زمان سفر کنید. هر آنچه را که دیدید، شنیدید و یا احساس کردید را بخاطر بیاورید،‌ گویی آن خاطره همین حالا در حال اتفاق است.
 • هر چقدر در خاطره بیشتر غرق می‌شوید،‌ احساسات مثبت را در خود بیشتر تقویت کنید.
 • در این لحظه دست خود را مشت کنید و حدود ۳۰ ثانیه از این زمان با همین حالت در خاطره باقی بمانید.
 • ابتدا مشت دست خود و سپس چشمان خود را به آرامی باز نمایید.
 • مراحل قبلی را چندین مرتبه تکرار کنید.
 • از این پس هر جا که به اعتماد به نفس بالا نیاز داشتید،‌ کافی است تنها دست خود را مشت کنید. قطعا متوجه خواهید شد که در احساس شما چه تغییر محسوسی اتفاق افتاده است.

NLP%20makes%20changes%20as%20quickly%20as%20possible

۲- از بین بردن باورهای محدود کننده ذهنی

همانطور که پیش از این گفتیم، یکی از کارهایی که ذهن ناخودآگاه ما برای مقاومت در برابر تغییر انجام می‌دهد، عمل تعمیم یعنی عمومیت دادن است. بنابراین هرجا به خود گفتید که “من اعتماد به نفس ندارم”،  مطمئن باشید که این فقط یک باور غلط نهادینه شده در وجود شماست.  در این حالت مراحل زیر را انجام دهید:

جمله‌ای که به خود می‌گویید را یادداشت کنید. مانند: “من نمی‌توانم” یا “من موفق نمی‌شوم” یا “من اعتماد به نفس ندارم”.

 

حالا از خود بپرسید:

 • از کجا مطمئن هستم که نمی‌توانم؟
 • یا از کجا مطمئن هستم که موفق نمی‌شوم؟
 • اگر چند بار موفق نشده‌ام، آیا دلیلی بر این است که این بار هم موفق نشوم؟
 • من در چه زمانهایی با اعتماد به نفس عمل کرده‌ام؟
 • در آن زمانها دقیقا به خود چه می‌گفته‌ام؟
تکنیک nlp برای افزایش اعتماد به نفس
تکنیک nlp برای افزایش اعتماد به نفس

۳- از افراد با اعتماد به نفس الگوبرداری کنید.

یکی از اقداماتی که برای افزایش اعتماد به نفس با nlp باید مورد توجه قرار گیرد، الگوبرداری از افراد دور و برمان است که از اعتماد به نفس کافی برخوردارند. این الگوبرداری یعنی توجه به مدل راه‌رفتن،‌ نشستن،‌ حرف‌زدن،‌ نگاه‌کردن، نفس‌کشیدن و … در این افراد.

 در nlp بر روی این مساله تاکید ویژه‌ای می‌شود که با تغییر در حالات فیزیکی، می‌توان بر روی حالات احساسی و ذهنی نیز اثر گذاشت. بنابراین الگوبرداری از رفتارهای افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، در بالا بردن میزان اعتماد به نفس بسیار موثر می‌باشد. برای اینکه کار شما را راحت‌تر کنم، توصیه می‌کنم به موارد زیر توجه نمایید:

 • محکم و استوار گام بردارید.
 • در هنگام راه رفتن یا ایستادن سر و گردن خود را صاف و متمایل به سمت بالا نگه دارید.
 • در حین صحبت چند نفس عمیق بکشید.
 • نگاه خود را از طرف مقابل ندزدید.

تمامی تمرینات ارائه شده در افزایش اعتماد به نفس با nlp می‌توانند بسیار موثر عمل کنند. پس از همین حالا با قدرت شروع کنید.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس nlp
منبع: آکادمیک NLP

 

002
۴.۷ ۳ رای‌ها
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
13 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
13
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx