شفقت به خود با تکنیک‌های NLP

شفقت به خود با تکنیک‌های NLP
۵/۵ - (۴ امتیاز)

خود‌مهربانی در دنیای امروز بسیار مهم‌تر از هر چیزی است.

این‌روزها بخاطر دسترسی سریع‌تر به دنیایی از اطلاعات، رسانه‌های اجتماعی و مدرسان به شکل ویژه‌ای به موضوع شفقت با خود می‌پردازند و در نهایت مردم را تشویق می‌کنند که نه تنها این مفهوم را بپذیرند بلکه به خاطر آن چیزی که هستند عاشق خودشان باشند.

 

خود مهربانی به عشق بیشتر به خودمان تمایل دارد تا بصورت سطحی و ظاهری.

 

 خودمهربانی و عزت‌نفس ظاهرا مترادف هم هستند اما در واقعیت با هم متفاوتند. 

دکتر کریستین نف، استاد روانشناسی در دانشگاه تگزاس می‌گوید: خود دلسوزی نحوه رفتار با خود می‌باشد درست مانند آنچه که با دوستان یا اعضای خانواده خود رفتار می‌کنید حتی در صورت عدم موفقیت یا شکست خوردن.

 

شفقت به خود به این معناست که خودتان را بخاطر انجام اشتباهات سرزنش نمی‌کنید.

 

وقتی با خود تمرین مهربانی می‌کنید، متوجه می‌شوید که همه مردم ناقص هستند و هیچ کسی زندگی کامل ندارد. در این مورد در مقاله کامل‌گرایی بیشتر صحبت کرده‌ایم.

 

 

در این مقاله کوتاه، با استفاده از یکی از تکنیک‌های NLP،  تمرینی برای بهبود مهربانی  با خود را داریم. این تکنیک را به ویژه به افرادی که احساس اضطراب و استرس دارند پیشنهاد می‌کنیم.

 

احتیاط: از این تکنیک فقط زمانی استفاده کنید که از لحاظ روحی متعادل هستید.

 

شفقت به خود با تکنیک‌های NLP
شفقت به خود با تکنیک‌های NLP

 

تکنیک NLP برای افزایش شفقت به خود

۱- در مکانی قرار بگیرید که در آن راحت هستید و تمام عوامل مزاحمت را از خودتان دور کنید.

 

۲- به پنج کارکتر یا شخصیتی فکر کنید که به آنها بدون قید و شرط احساس عشق دارید.
این ۵ شخصیت می‌توانند اعضای خانواده، دوستان، شخصیت‌های فیلم یا کارتون و یا حتی حیوانات خانگی و اسباب‌بازی‌های دوران کودکی شما باشند.

 

۳- به یک اضطراب یا احساس شکستی را که حال شما را خراب می‌کند، فکر کنید. تمام حواس پنجگانه خود را فرا بخوانید و تمام چیزهایی که دیدید، شنیدید، لمس کردید را به خاطر بیاورید. حتی ممکن است که بوی خاصی در آن محیط بوده باشد آن را نیز به خاطر بیاورید و سپس یک توصیفی کاملا صادقانه از احساس خود ارائه کنید:

به عنوان مثال: ” من واقعا نگران هستم”، “احساس لرزش و بیماری می‌کنم” یا هر جمله‌ای که آن لحظات را توصیف میکند.

 

۴- آرامِ آرام باشید و به همه هزاران، هزاران نفری در جهان فکر کنید که آنها نیز چنین احساسات و لحظاتی را دارند. و آنها نیز تجربیات مشابهی مانند شما را سپری کرده‌اند.

 

۵- به آرامی برای همه آنها آرزوی سلامتی کنید، آرزوها و انرژی‌های ملایم و مثبتی را بفرستید و تصور کنید که همه آن هزاران هزار نفر در جهان نیز دارند برای شما آرزوی سلامتی و عشق می‌فرستند.
(چه حس قشنگی که هزاران هزار نفر همزمان به شما عشق می‌فرستند)

 

۶- حالا خود را با شخصیت‌هایی که در ابتدا به آنها فکر کردید، احاطه کنید. تصور کنید آنها دور شما می‌گردند و به شما می‌گویند: ” با خود مهربان باش، مراقب خودت باش، تو بینظیری و هر جمله‌ای که به شما انرژی و عشق می‌دهد” این کلمات و جملات را تکرار کنید و آنها را بپذیرید.

از اعماق وجودتان حس کنید.

 حواس پنجگانه خود را به خدمت درآورید و آنها را ببینید، جملات را با صدای آنها بشنوید، اگر عطر خاصی را فکر می‌کنید متعلق به آنان است ببویید و لذت ببرید.

 

۷- بعد از اتمام کار، احساس خود را بررسی کنید. آیا چیزی تغییر کرده است؟

هر طور که هستید قبول کنید و آن حس را زیر سوال نبرید ( اما و اگر نیاورید). هرچند کوچک توجه کنید که می‌توانید به خودتان کمک کنید.

هر تغییری نشانه رشد عشق در وجود شماست.

 

۸- به زمان حال بازگردید و آن احساس‌ها و جملات را با خودتان بیاورید.

 

 

 به عنوان یک انسان، همه ما قطعا اشتباهاتی داریم و می‌توانیم از خود انتقاد کنیم. این تکنیک شفقت به خود یا خودمهربانی یا خود دلسوزی یا هر چیزی که شما روی آن اسم می‌گذارید می‌تواند برای سلامت روان شما مفید باشد.

با ذهن و روان باز آن را بپذیرید و تمرین کنید.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده ترینر nlp و انیاگرام
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
1 دیدگاه
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
1
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx