تمرین تغییر باورها

practice changing beliefscover
۵/۵ - (۱ امتیاز)

چگونه باورهایمان را تغییر دهیم؟

بی‌شک تغییر باورها امری امکان‌پذیر است و اگر قرار باشد تغییری ماندگار شود، باید باورهای مربوط به آن نیز تغییر یابد. برای مثال، اگر بخواهم مهارت‌های سخنرانی را به شاگردانم بیاموزم، کارم را در چند مرحله انجام می‌دهم. مثلا ابتدا مهارت‌ها و رفتارهای لازم را به آن‌ها آموزش می‌دهم اما این کافی نیست.

در مرحله بعد آن‌ها باید باور کنند که می‌توانند سخنرانی عالی باشند، زیرا اگر این باور جدید را در خود پرورش ندهند، این خطر وجود دارد که باور بازدارنده‌ای که درباره خود دارند رفتارها، مهارت‌ها و قابلیت‌های جدید آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر است که بسیاری از موسسات میلیون‌ها پوند خود را در برنامه‌های آموزشی هدر می‌دهند، چون فقط به فراگرفتن رفتارها و مهارت‌ها بسنده می‌کنند و روی باورها تمرکز نمی‌کنند.

این موضوع درباره اهداف ما نیز صدق می‌کند. اگر هدفی را برای خود در نظر بگیرید که با باورهایتان سازگار نباشد، فکر می‌کنید چقدر در دستیابی به آن موفق خواهید بود؟ مثلا قصد دارید کسب و کاری شخصی راه بیندازید و علاوه بر اینکه تحقیقات خود را در این زمینه تکمیل کرده‌اید، از مهارت‌ها و قابلیت‌های لازم برای آن نیز برخوردارید. اما در اعماق ضمیرناخودآگاه خود احساس می‌کنید برای رسیدن به آنچه می‌خواهید به اندازه کافی خوب نیستید. این نوع نگرش چه تاثیری بر هدف شما خواهد داشت؟ بله، درست است، این باور بازدارنده سرانجام تمرکز شما را مختل و شما را از خواسته‌تان دور می‌کند.

 

practice changing beliefs1

تمرین تغییر باورها

مرحله اول

قدم اول این است که باورهای بازدارنده و اثرگذار خود را بیابید. شما به طور آگاهانه از برخی از آن‌ها مطلعید. سپس باید موقعیت‌هایی را در ذهن خود بیاورید که مانع پیشرفت شما در زندگی بوده‌اند یا موقعیت‌هایی که شما را به سوی موفقیت سوق داده‌اند. با خود بیندیشید که چرا این‌گونه بوده است و چه تفاوتی در باورهای شما وجود داشته است. هر چیزی را که بی‌مقدمه به ذهنتان خطور می‌کند، بنویسید و هدف خود را درباره آن در نظر بگیرید.

مثال‌هایی از باورهای بازدارنده:

باورهای منفی: من نمی‌توانم این کار را انجام دهم، من نمی‌توانم پول دربیاورم، من زیادی پیرم، فکر نمی‌کند بتوانم از عهده آن برآیم و …

 

باورهای نسبی: من به اندازه کافی خوب نیستم.

 

باورهای بازدارنده من:

 

 

 

اکنون باورهای اثرگذاری را که به شما قدرت و اختیار می‌دهند، یادداشت کنید. باز هم هدفتان را در نظر بگیرید و بیندیشید چه باورهایی شما را در مسیر رسیدن به آن یاری خواهند کرد.

مثال‌هایی از باورهای اثرگذار:

  • من می‌توانم آنچه را می‌خواهم انجام دهم.
  • مردم مرا دوست دارند.
  • من اعتماد‌به نفس فوق‌العاده‌ای دارم.

 

باورهای اثرگذار من:

 

 

 

مرحله دوم

سه تا از مهم‌ترین باورهای بازدارنده و سه تا از مهم‌ترین باورهای اثرگذار خود را انتخاب کنید و دور آن‌ها خط بکشید. سپس فکر کنید که باورهای اثر‌گذار چگونه می‌توانند به زندگی شما نیرو ببخشند. سه مثال از باورهای اثرگذار فعلی در زندگی‌تان را یادداشت کنید.

 

باور اثرگذار یک:

 

 

باور اثرگذار دو:

 

 

باور اثرگذار سه:

 

 

مرحله سوم

از خود بپرسید اگر از شر باورهای بازدارنده‌ای که درباره اهداف، سلامتی، ثروت و روابط خود دارید، خلاص نشوید، چه بهای سنگینی باید بپردازید. پاسخ‌های خود را در زیر یادداشت کنید. لطفا با خود صادق باشید. سعی کنید ضررهای ناشی از تغییرنکردن باور را با تمام وجود احساس کنید. پنج سال بعدی خود را تصور کنید. فکر می‌کنید در طول این مدت باورهای بازدارنده چه تاثیری بر زندگی شما خواهند داشت؟ من به سبب باورهای بازدارنده خود هزینه‌های زیر را خواهم پرداخت:

 

 

 

 

 

پاسخ‌هایتان چندان خوشایند نبودند، درست است؟ قرار هم نبود که باشند. تونی رابینز می‌گوید اگر به اندازه کافی درد را احساس کنیم، خود را وادار به تغییر خواهیم کرد. شاید با انجام دادن این تمرین برخی از باورهای بازدارنده شما نیز به طور جدی از بین رفته باشند.

 

practice changing beliefs2

مرحله چهارم

سه باور بازدارنده خود را به ترتیب در نظر بگیرید، سپس شواهدی که نادرستی آن‌ها را تایید می‌کنند، فهرست‌وار یادداشت کنید؛ برای مثال، اگر باور شما این است که هرگز موفق نمی‌شوید، به جای آن بنویسید که دوست داشتید چه باور دیگری داشته باشید. مثلا بنویسید «من مثل همیشه موفق می‌شوم.» سپس همه مواردی را که تاکنون در آن‌ها به موفقیت رسیده‌اید یادداشت کنید.

یادتان باشد که تاکنون «عینک رنگی من موفق نمی‌شوم» را بر چشم زده بودید. با دقت فکر کنید و پاسخ‌ها را در اعماق ضمیرناخودآگاهتان جست‌وجو کنید. اکنون زمان تغییر فرا رسیده است. تا جایی که می‌توانید بلوک‌های ساختمانی پیدا کنید تا پایه و اساس باور جدید خود را مستحکم‌تر سازید.

 

۱- باور بازدارنده من:

 

باور جدید من:

 

بلوک‌های ساختمانی جدید من:

 

 

 

 

۲- باور بازدارنده من:

 

باور جدید من:

 

بلوک‌های ساختمانی جدید من:

 

 

 

 

۳- باور بازدارنده من:

 

باور جدید من:

 

بلوک‌های ساختمانی جدید من:        

 

 

 

 

آفرین! کارتان عالی بود. اکنون سعی کنید تمرکز خود را بر باورهای جدید و بلوک‌های تقویت‌کننده آن‌ها حفظ کنید، زیرا آن‌ها گواه بر این‌اند که باور قبلی شما دستخوش تغییر شده است. هنگامی که دریابید از این لحظه به بعد دنیا را به شکل متفاوت‌تری تجربه خواهید کرد، شگفت‌زده خواهید شد.

 

یادتان باشد: ما هرگز نمی‌توانیم به جایی بالاتر از حد باورهای خود صعود کنیم، پس بیایید باور کنیم که همه چیز شدنی و امکان‌پذیر است. فقط کافی است قدم اول را بردارید و درباره موانعی که اکنون سد راه شما هستند، با خود صادق باشید.

 

دوره جامع آموزش NLP (غیرحضوری) 

(روشی قدرتمند که می‌توانید با بهره‌مندی از آن کل زندگیتان را بهبود بخشید)

 

برگرفته از کتاب تغییر سبک زندگی با nlp
منبع: آکادمیک NLP

 

002

آکادمیک NLP به شما پیشنهاد می‌کند مقالات زیر را مطالعه کنید:

 

 

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx