تکنیک درست نوشتن کلمات با NLP

تکنیک درست نوشتن کلمات با NLP
۵/۵ - (۱ امتیاز)

هر فرد باسوادی برای درست نوشتن کلمات، استراتژی خاص خودش را دارد. افرادی که کلمات سخت را بدون غلط می‌نویسند، استراتژی‌های موثری را به کار گرفته‌اند. در مقابل آن‌ها افرادی هستند که در نوشتن کلمات مشکل دارند و استراتژی خوبی را در پیش نگرفته‌اند.

 توانایی درست نوشتن کلمات، فرایندی تصویری و دیداری است.  افرادی که توانایی درست نوشتن کلمات را دارند، هنگام تجسم کلماتی که می‌خواهند آن‌ها را روی کاغذ بیاورند، به بالا و سمت چپ نگاه می‌کنند. این یعنی آن‌ها تصویر کلمات را به خاطر سپرده‌اند و توانایی دارند این تصویر را به یاد بیاورند.

دانشجویانی که در دوره توسعه فردی با NLP شرکت می‌کنند و یا دوره ارتباط موثر با تکنیک‌های NLP را دریافت کرده‌اند، در این زمینه بسیار موفق عمل می‌کنند.

 

wcw1

 

یافتم!

هنگامی که الیو هیکمات با استراتژی درست نوشتن کلمات در ان ال پی آشنا شد، این استراتژی موجب شد به کشف دیگری هم برسد. این کشف درست مثل همان کشف معروف ارشمیدس بود که با فریادهای “یافتم…. یافتم” همراه شده بود.

مطابق آنچه الیو گفته است او تا چهل سالگی به هیچ‌وجه برای لذت بردن مطالعه نکرده بود. او می‌گوید: “نمی‌دانم چرا تا آن‌زمان کسی به من نگفته بود راه درست نوشتن کلمات چگونه است. این یکی از مواردی بود که نمی‌دانستم آن را نمی‌دانم”

در مرحله‌ی اول او کشف کرد که چگونه مهارت‌های تجسم را در خود تقویت کند و سپس یاد گرفت چگونه کلمات مختلف را به شکل تصویری به حافظه‌اش بسپارد. در حال حاضر او فقط روی درست‌نوشتن کلمات متمرکز نیست و وارد حیطه‌ی مشکلات دیگر آموزشی شده است.

 

تکنیک درست نوشتن کلمات با NLP

اگر می‌خواهید مهارت درست نوشتن کلمات در شما تقویت شود، به نکات زیر دقت کنید:

 

wcw2

 

۱- کلمه‌ای را انتخاب کنید که می‌خواهید درست نوشتن آن را به خاطر بسپارید و سپس این کلمه را با حروف بزرگ بنویسید و آن را در دست‌هایتان نگه دارید.

 

۲- به کلمه‌ای فکر کنید که به سادگی آن را می‌نویسید.

 

به این دلیل از شما می‌خواهیم این کلمه را به خاطر بسپارید که احساس خوبی در شما ایجاد کنیم. متاسفانه در کلاس اول دبستان این استراتژی را به دانش‌آموزان یاد نمی‌دهند. به همین دلیل ممکن است شما هم جزو آن دسته از دانش‌آموزان بوده‌اید که دیکته‌شان خوب نبود. پس از مدتی برای این دانش‌آموزان دیکته به کابوسی بزرگ تبدیل می‌شود و ممکن است حتی روی هویت‌شان نیز اثری منفی بگذارد. شاید پیش خودشان فکر می‌کنند که “من دانش‌آموز خوبی نیستم”.

اجازه دهید تمام این باورهای منفی به سطح بیایند و با خودتان مهربان باشید. شاید از دیکته خاطرات خوبی نداشته باشید. در هر حال به خودتان یادآوری کنید که دیگر آن کودک هفت هشت ساله نیستید و فرد بالغی هستید که کنترل زندگی‌تان را در اختیار دارید. سپس به خودتان فرصت دهید تا روی این مهارت کار کنید.

 

۳- چشم‌هایتان را به حالت “به یادآوردن دیداری” ببرید (اگر راست دست هستید، این حالت به طرف بالا و سمت چپ است و اگر چپ دست هستید به طرف بالا و سمت راست) و تصویر کلمه‌ای را که می‌خواهید به خاطر بسپارید در ذهن تجسم کنید.

دانستن اینکه می‌توانید این کلمه را به درستی بنویسید، احساس خوبی به شما می‌دهد (راضی، خوشحال و همراه با اعتماد به نفس)

 

۴- ابر روی این احساس مثبت تمرکز کنید و با کشیدن نفسی عمیق، این حالت را در خود تقویت کنید.

 

۵- نگاهی کوتاه که کلمه‌ای که می‌خواهید به خاطر بسپارید، بیندازید.

 

wcw3

 

۶- این احساس مثبت را در خود نگه دارید. چشم‌هایتان را به طرف بالا و سمت چپ حرکت دهید (در چپ‌دست‌ها برعکس) و تصویر کلمه‌ی جدیدی را که می‌خواهید درست بنویسید، تجسم کنید.

مطمئن شوید که تصویری واضح، روشن و بزرگ از این کلمه را در ذهن تجسم می‌کنید و واقعا در ذهن‌تان به این تصویر نگاه کنید.

 

۷- دفعه‌ی بعدی که می‌خواهید این کلمه را بنویسید، چشم‌هایتان را حالت “یادآوری دیداری” ببرید تا این تصویر، ناخودآگاه در ذهن‌تان ظاهر شود. به این شکل باور خواهید کرد که توانایی درست‌نوشتن کلمات در شما افزایش یافته است.

 از این استراتژی می‌توانید برای به یادآوردن شماره تلفن‌ها، به خاطر سپردن قرارها و فهرست خرید روزانه و نکات مهم دیگر استفاده کنید. 

 

 

نویسندگان: رومیلا ردی، کیت برتون
برگرفته از کتاب برنامه‌ریزی عصبی- زبانی

منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx