به دست گرفتن اختیار زندگیتان

به دست گرفتن اختیار زندگیتان
۵/۵ - (۲ امتیاز)

خاطرات می‌توانند هدیه‌ای ارزشمند یا بلایی وحشتناک باشند. خاطرات می‌توانند شما را به نرمی نوازش کنند یا با سیم‌های خاردار دست و پایتان را ببندند.

آنها می‌توانند شما را به سوی هدف‌ها و آرزوهایتان حرکت دهند یا در گذشته زندانی‌تان کنند. با کمک NLP و درک چگونه برنامه‌ریزی کردن ذهن، دیگر گذشته‌ی شما اثری منفی روی آینده‌ی زندگی‌تان نخواهد داشت.

 

این مقاله درباره‌ی این نکته است که چگونه در زندگی، راننده‌ی اتومبیلی باشید که به سوی سرنوشت‌تان حرکت می‌کند. پس کمربند ایمنی را ببندید و آماده سفر باشید.

 

tcl1

به دست گرفتن اختیار خاطرات‌تان

خاطرات شما به شکل تصاویر، صداها و احساس‌های متفاوت ضبط شده است و با تنظیم چگونه دیدن، شنیدن و حس‌کردن آنها می‌توانید  خاطرات خوب‌تان را تقویت و خاطرات ناراحت‌کننده‌تان را بی‌اثر کنید .

 

می‌توانید این کار را با تقویت ماهیچه‌های “ کنترل‌کننده‌ی خاطرات” شروع کنید. کافی است تمرین‌های زیر را انجام دهید.

 

در تمرین اول متوجه می‌شوید که چگونه خاطره‌ای مثبت را به یاد بیاورید و از آن برای رسیدن به احساس خوب استفاده کنید یا حتی بهتر از آن با اراده خود:

 

۱- روزی را به یاد بیاورید که واقعا احساس شادی می‌کردید.

 

۲- وقتی این خاطره را به یاد می‌آورید، دقت کنید چه می‌بینید، چه می‌شنوید و چه احساس می‌کنید.

 

۳- اگر این خاطره به شکل تصویر است، کیفیت آن را با بزرگ‌کردنش بهتر کنید. سعی کنید این تصویر را تا جایی که ممکن است شفاف کنید و آن را نزدیک بیاورید.

اگر خود را مشاهده می‌کنید، سعی کنید واقعا در این تصویر قرار بگیرید. در این صورت ممکن است حتی احساس بهتری داشته باشید.

 بهتر کردن کیفیت این تصویر موجب می‌شود احساسات مثبت را در وجودتان افزایش دهید. 

 

tcl2

 

۴- به صداها دقت کنید.

آیا بیشتر کردن این صداها و واضح شنیدن آن‌ها موجب نمی‌شود احساس بهتری داشته باشید؟

 

۵- احساسات خود را بررسی کنید.

این احساس‌ها را در کدام ناحیه از بدن‌تان حس می‌کنید؟ آیا این احساس‌ها رنگ، بافت یا وزن هم دارند؟ آیا حرکت دادن محل این احساس‌ها یا تغییر رنگ، بافت و وزن‌شان باعث ایجاد احساس‌های دیگری هم در شما می‌شود؟

این پارامترها را برای رسیدن به احساس‌های بهتر تنظیم کنید.

 

 

این تمرین موجب می‌شود ویژگی‌های تجربیات گذشته‌ی خود را در اختیار داشته باشید. مهم‌تر از آن با انجام این تمرین متوجه می‌شوید که می‌توانید  ساختار خاطرات‌تان را تغییر دهید تا خاطرات شاد و مثبت را دوباره و به شکلی اثرگذارتر تجربه کنید . این یعنی تقریبا قادر خواهید بود اثر خاطرات منفی را به صفر برسانید.

 

tcl3

البته همه خاطرات شما خوشایند نیستند

 

تمرین بعدی به شما نشان می‌دهد چگونه  ویژگی‌های خاطره‌ی منفی و ناراحت‌کننده را تغییر دهید  و به این شکل خود را از آن دور کنید. با تغییر ویژگی‌های خاطرات ناخوشایند، خواهید توانست احساسات منفی را که ممکن است شما را گرفتار خود کرده باشند، رها کنید، این مراحل را دنبال کنید:

 

۱- خاطره‌ای ناخوشایند را به یاد بیاورید.

برای انجام این تمرین تا زمانی که هنوز به اندازه‌ی کافی در NLP تجربه ندارید، خاطره‌ای را به یاد بیاورید که خیلی برایتان ناراحت‌کننده نباشد.

لطفا خاطرات ناراحت‌کننده و حوادث ناگوار را به زمانی موکول کنید که به اندازه‌ کافی تجربه کسب کرده‌اید یا همراه مربی NLP هستید.

 

۲- به تصاویر، صداها و هرگونه احساسی که این خاطره در شما بیدار می‌کند، توجه کنید.

 

۳- اگر شما در این تصویر قرار دارید، از تصویر بیرون بیایید و به عنوان فردی بیرون از ماجرا آن را مشاهده کنید.

برای اینکار تجسم کنید که دوربین فیلم‌برداری در دست دارید و در حال فیلم گرفتن از خودتان هستید.

 

۴- صداها را طوری عوض کنید که نازک‌تر به گوش‌تان برسند یا طوری نوع حرف‌ زدن افراد حاضر در تصویر را تغییر دهید که این حرف‌زدن مسخره به نظر بیاید.

اگر صداهایی مثل آژیر یا گریه به گوش‌تان می‌رسد، شدت آنها را کم کنید. اگر می‌شنوید که افراد حاضر در تصویر، جملاتی ناخوشایند به زبان می‌آورند صدای آ‌ن‌ها را به شکل خنده‌دار تغییر دهید تا کلمات و جملات ناراحت‌کننده‌ی آنها دیگر آن‌قدرها هم ناراحت‌کننده نباشد.

 

۵- کیفیت تصویری را که می‌بینید تنظیم کنید.

 تصویر را کوچک‌تر و تاریک‌تر کنید.  اگر تصویری که می‌بینید رنگی است، آن را سیاه و سفید کنید.

تصویر را به قدری عقب ببرید که به نقطه‌ای تبدیل و سپس کاملا ناپدید شود. شاید دوست داشته باشید این تصویر را به خورشید نزدیک کنید و ناپدید‌شدن آن را در تابش خورشید تماشا کنید. به این ترتیب دیگر خاطره‌ای که پیش از این در ذهن‌تان حبس شده بود، کاملا از بین خواهد رفت.

 

tcl4

 

تغییر دادن خاطرات به این معنی نیست که این خاطرات در عالم واقعیت رخ نداده‌اند، بلکه نشان می‌دهد شما اختیار دارید تا انتخاب کنید این خاطره در زمان حال و آینده چه اثری روی زندگی‌تان داشته باشد. 

 

 

برگرفته از کتاب NLP FOR DUMMIES
گردآوری: تیم آکادمیک NLP

 

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx