۵ نکته NLP برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق

5 NLP Tips to Become a Successful Dealer
۴.۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

آیا NLP می تواند باعث افزایش فروش شما شود؟ یک فروشنده موفق با nlp، به چه مواردی توجه می‌کند که باعث پیشی گرفتن او از رقبایش می شود؟

 

چگونه فروشنده خوبی باشیم؟

برخی از فروشنده ها ممکن است در بعضی موارد استعداد خاصی داشته باشند، اما یک فروشنده خوب می داند که باید مهارتهای فروش بهتر را بیاموزد.
NLP با استفاده از تکنیک های خود بینش ارزشمندی را در ایجاد ارتباط بهتر با مشتری و درک صحیح او ارائه می دهد. در حقیقت می توان با استفاده از روشهای NLP علاوه بر افزایش فروش، ارتباط با مشتریان قبلی را نیز مستحکم تر نمود و این از شاخصه های یک فروشنده حرفه ای می باشد.

Successful%20seller

ویژگیهای یک فروشنده موفق با nlp

۱- گوش دادن فعال

یکی از مواردی که اغلب افراد از آن آگاهی ندارند، تفاوت میان شنیدن و گوش دادن است. گاهی اوقات مشتری در حال حرف زدن است ما فقط صدای او را می شنویم و در عین حال بر روی افکار خود متمرکز هستیم. در این حالت احتمالا اسیر قضاوتهای مختلفی نسبت به او نیز خواهیم شد.

یک فروشنده حرفه ای کسی است که می داند گوش دادن فعال به صحبت های مشتری، باعث صمیمیت در ارتباط می شود و اطمینان دارد که وقت و پول خود را هدر نمی دهد.

او در هنگام صحبت مشتری کاملا به جملات و حتی علائم غیرکلامی او توجه دارد. گوش دادن فعال یعنی تمرکز بر نوع بیان کلمات، حالات بدنی و توجه بیشتر بر روی برخی از جملات مشتری. فروشنده موفق می داند که گوش دادن فعال یک هنر است و می تواند به او در درک بهتر مشتری کمک کند و به سرعت میزان فروش را افزایش دهد.

فروشنده موفق با nlp
فروشنده موفق با nlp

۲- قدرت کلمات

یک فروشنده خوب همواره در انتخاب کلمات خود دقت می کند، زیرا از قدرت جادویی کلمات آگاهی دارد. NLP بر این مساله تاکید دارد که کلمات نقش موثری در ایجاد احساسات و دریافت پاسخ های خاص از سوی مشتری بازی می کنند.

به عنوان مثال کلماتی مانند اعتقاد، تغییر، موفقیت و خوشبختی ممکن است به ایجاد احساس مثبت در مشتری کمک کنند. در عین حال کلماتی مانند تصور، حقیقت، راز، افشا و… می توانند باعث کنجکاوی بیشتر او شوند.

همچنین می توان با تاکید بیشتر روی این کلمات، قدرت بیشتری به آنها داد.  علاوه بر این، تکرار کلمات کلیدی مانند: ” شما این محصول را دوست خواهید داشت”، به طرز ظریف و متفاوتی می تواند مشتری را در جهت دلخواه شما هدایت کند.

 

۳- همگام سازی

یک فروشنده موفق با nlp، همگام سازی یعنی تقلید از رفتار و کلام مخاطب را رعایت می کند. تحقیقات نشان می دهند ما به سمت افرادی که شبیه مان هستند، جذب می شویم.

وقتی به شکل ظریفی زبان بدن، تن صدا و حرکات فیزیکی مشتری را تقلید می کنید، باعث احساس راحتی و اعتماد بیشتر او نسبت به شما می شود. نکته مهم این است که در همگام سازی اعتدال را رعایت کنید. تقلید آشکار ممکن است باعث سوء تفاهم در مشتری گردد.

فروشنده موفق با nlp- با مشتری همگام سازی کنید
فروشنده موفق با nlp- با مشتری همگام سازی کنید

۴- با مشتری خود آشنا شوید

در NLP بر شناسایی سیستم ترجیحی مشتری برای برقراری ارتباط بهتر با او تاکید ویژه ای می گردد. یک فروشنده حرفه ای با تشخیص سیستم ترجیحی مشتری خود که می تواند دیداری، شنیداری یا لامسه ای باشد، با همان سیستم با او وارد ارتباط می گردد.

برای یک فرد دیداری باید بر ویژگیهای دیداری محصول مانند زنگ، طرح و یا اندازه توجه بیشتری داشته باشید. برای مشتری شنیداری در صورت امکان راههایی برای استفاده از صدا در زمینه فروش خود پیدا کنید. برای شخص لامسه ای، به او اجازه دهید تا حد ممکن کالای مورد نظر را لمس کند.


درک اولویت های خرید مشتریان در هنگام فروش محصول به شما کمک می کند تا به یک فروشنده موفق با nlp تبدیل شوید. به عنوان مثال دریابید که مشتری شما تا پیش از این، چگونه محصولات را خریداری می‌کرده است.

آیا به زمان لازم برای فکر کردن در مورد آن یا نظر شخص دیگری نیاز داشته است؟ علاوه بر این اگر بتوانید پیوند مناسبی میان امیدها و آرزوهای مشتری و محصول خود ایجاد کنید، قطعا یک مشتری خوشحال و دائمی به خریداران محصولات خود اضافه کرده اید.

فروشنده موفق با nlp- با مشتری خود آشنا شوید
فروشنده موفق با nlp- با مشتری خود آشنا شوید

۵- مثبت اندیشی

در نهایت برای برتری در فروش، باید ذهنیت مثبت خود را حفظ کنید. زیرا الگوهای فکری منفی می توانند شانس موفقیت شما را به خطر بیندازند. با داشتن یک ذهن مثبت اندیش، انگیزه فروش در شما تقویت می شود و به یک فروشنده حرفه ای تبدیل خواهید شد.
تکنیک های مثبت اندیشی با NLP برای غلبه بر تجربیات بدی که قبلا در فروش داشته اید هم به شما کمک زیادی می کنند. به علاوه این تکنیک ها باعث تمرکز بر روی موقعیت ها و ایده های عالی برای فروش بهتر محصولات و خدمات شما نیز خواهند شد.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس nlp
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
3 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
3
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx