تیزحسی در NLP چیست؟

تیزحسی در NLP چیست- آکادمیک nlp
۵/۵ - (۳ امتیاز)

تیزحسی در NLP به معنای توانایی مشاهده، دقت و تشخیص علائم بیرونی از حالتهای درونی فرد می باشد. از تیزحسی در NLP برای آموزش ذهن به منظور مشاهده و شنیدن دقیق ارتباطات غیرکلامی شامل حرکات بدن و کیفیت های صدا استفاده می شود.

هنگام برقراری ارتباط، هر کس به صورت ناخودآگاه علائمی از خود نشان می دهد که ناشی از حالتهای احساسی، ذهنی و فکری درونی اوست.

در NLP ما می توانیم با افزایش توانمندیهای خود در زمینه تیزحسی، دقت خود را در تشخیص این علائم افزایش دهیم.

 

چرا تیزحسی در NLP از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

از آنجاییکه بسیاری از علائم ناخودآگاه، از طریق ارتباطات غیرکلامی انتقال می یابد، مهم است که بتوان با تسلط بر مهارتها و فنون تیزحسی در NLP، خود را به یک شخص حرفه ای در برقراری ارتباط با دیگران تبدیل کنیم.

الگوهای ارتباطی NLP، هر گونه ارتباط بین افراد را در مجموعه ای از کنش ها و واکنش ها و در چارچوب ارتباطات کلامی و غیرکلامی می بیند.
تیزحسی به ما کمک می کند تا نشانه های فراوانی را از طریق پیامهای غیرکلامی از جمله هماهنگی یا ناهماهنگی میان کلام و زبان بدن و لحن صدا، بدست آوریم.

منظور از هماهنگی، زمانی است که کلام مخاطب همگام و همسو با حالات بدنی او باشند و منظور از ناهماهنگی، زمانی است که ارتباطات کلامی و حالات بدنی مخاطب با یکدیگر همسو نباشند.

با فراگیری شیوه های تیزحسی در NLP و به کارگیری آنها در ارتباط با دیگران، به ویژه در سطح ناخودآگاه، می توان ارتباط موثری را با آنها برقرار کرد.
با کمک تیزحسی در NLP می توان در خصوص کیفیت، عمق و صداقت گوینده در ارتباط، اطلاعات زیادی را به دست آورد.

sensory acuity1

بخش های مهم تیزحسی در NLP

NLP در برقراری ارتباط با دیگران به ۵ بخش مرتبط با ارتباطات غیرکلامی توجه بیشتری دارد. این ۵ بخش عبارتند از:

  • نحوه تنفس
  • تغییرات رنگ پوست صورت
  • تغییرات ماهیچه های صورت
  • تغییرات لب پایین
  • تغییرات لحن و آهنگ صدا

 

نحوه تنفس:

یکی از قسمتهایی که تیزحسی در NLP به آن می پردازد، نحوه نفس کشیدن، شامل ریتم و سرعت تنفس می باشد که هر فردی در هنگام برقراری ارتباط با دیگران از آن برخوردار است.

تیزحسی در NLP می گوید: تغییر در حالتهای تنفسی افراد ناشی از تغییر در حالتهای ذهنی و جسمی آنها می باشد. هنگامی که متوجه تغییراتی در نحوه تنفس فرد شدید، قادر خواهید بود که به احساس درونی او و آنچه در ذهن او می گذرد، پی ببرید.

تیزحسی در NLP حتی این مهارت را به ما می دهد که نه تنها پاسخ خود را قبل از آنکه مخاطب بر زبان آورد پیدا کنیم، بلکه به تفاوت آنچه که فرد به زبان می آورد و آنچه که در درون او می گذرد پی ببریم.
با زیر نظر گرفتن حرکتهای شانه مخاطب، می توانید الگوی تنفسی او را بهتر تشخیص دهید.

 

تغییرات رنگ پوست صورت:

یکی دیگر از بخش هایی که تیزحسی در NLP به آن توجه ویژه ای دارد، دقت در تغییرات رنگ پوست صورت می باشد.

صورت یک فرد دارای یک رنگ ثابت نیست، بلکه شامل سایه هایی از رنگ های مختلف و متنوع مانند صورتی، بنفش، قهوه ای روشن، زرد و … می باشد.

اگر به دقت به صورت فردی نگاه کنید، به این تفاوت رنگها پی خواهید برد.
براساس مهارتهای تیزحسی در NLP، رنگ های موجود در صورت به هنگام محاوره مرتبا در حال تغییرند و این تغییرات براساس تغییر در عواطف و احساسات درونی فرد صورت می گیرد.

تیزحسی در NLP در این قسمت یعنی به تفاوت در تغییر رنگ صورت افراد توجه داشته باشید تا بتوانید حالات درونی او را از لحاظ احساسی و تفکر شناسایی کنید.

 

تغییرات ماهیچه های صورت:

دقت در تغییرات ماهیچه های صورت شامل ماهیچه های فک، دور لب و دور چشم، یکی دیگر از بخشهای مهم تیزحسی در NLP را تشکیل می دهد.

ماهیچه های صورت نیز با تغییر احساسات درونی تغییر می کنند و حالاتی چون کشیدگی یا آرامش به خود می گیرند.

برای پی بردن به این تغییرات، کافی است گفتگویی را با کسی آغاز کنید و طی آن به موضوعاتی اشاره کنید که برای او چالش برانگیز است و سپس به تغییرات ماهیچه های صورت او توجه نمایید.

تیزحسی در NLP و در این بخش به ما کمک می کند که بتوانیم تنش و آرامش را بر ماهیچه های صورت افراد تشخیص دهیم.

 

تغییرات لب پایین:

در مورد تغییرات لب پایین که از بخشهای مورد توجه در تیزحسی در NLP به شمار می آید، باید دقت داشت که داشتن مهارت کافی در تشخیص این تغییرات مانند شکل، اندازه و حرکات آن، می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه حالات احساسی مخاطب به ما ارائه دهد.

 

تغییرات لحن و آهنگ صدا:

لحن صدا یکی از شاخص های مهم و اصلی در شناسایی حالتهای درونی فرد در ارتباطات غیرکلامی می باشد. کسی که مهارتهای تیزحسی در NLP را می آموزد، در برقراری ارتباط با دیگران به لحن و صدای مخاطب توجه دقیق دارد.

آهنگ و لحن صدا نشان از احساسات درونی فرد دارد.

ریتم، آوا، سرعت، شدت و تندی یا کندی صدا می توانند به عنوان شاخص های مهمی در تشخیص حالت های درونی فرد باشند که تیزحسی در NLP نگاه ویژه ای به این مساله دارد.

sensory acuity2

 

نتیجه گیری:

به طور کلی تیزحسی در NLP، به این مساله توجه دارد که با مشاهده و دقت نسبت به نحوه تنفس، تغییرات رنگ صورت، تغییرات ماهیچه های صورت و لب پایین و همچنین تغییرات در لحن و آهنگ صدا، می توان به تصویری کلی از وضعیت درونی فرد دست پیدا کرد.

ممکن است که در ابتدا یادگیری و به کارگیری روشهای تیزحسی در NLP دشوار به نظر برسد، ولی به مرور زمان و با تمرین بیشتر، این مهارتها افزایش خواهد یافت و شما بدون آنکه متوجه باشید، به صورت ناخودآگاه به این جزئیات مهم توجه خواهید کرد و به این ترتیب به حالتهای درونی مخاطب خود، پی خواهید برد.

 

یک تمرین مفید برای افزایش تیزحسی

 

 

برای دانلود این فایل صوتی آموزشی کلیک کنید.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
4 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
4
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx