پایان دادن به یک ارتباط

پایان دادن به یک ارتباط
۵/۵ - (۱ امتیاز)

زمانی که یک مکالمه باید به پایان برسد، چگونه عمل می‌کنید؟

آیا تاکنون در موقعیتی قرار گرفته‌اید که نمی‌دانستید چگونه باید خود را از آن خلاص کنید؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که در جمع و یا مجلس خاصی مدت زیادی را صرف صحبت با یک نفر کرده باشید. تمام صحبت‌ها را رد و بدل کرده‌اید، حالا هم آماده اید از هم دور شوید تا بتوانید سر صحبت را با فرد دیگری باز کنید و یا به کار خودتان رسیدگی کنید، اما آن فرد بحث دیگری را شروع می‌کند.

در این مواقع چگونه به طور مودبانه ارتباط خوبی را که با او برقرار کرده‌اید، پایان می‌دهید؟

 اگر شما آدمی هستید که خیلی خوب بلدید با دیگران به تفاهم برسید، ولی در پایان دادن به ارتباطات ضعیف هستید و مهارتی در آن ندارید، این مقاله برای شما مناسب است. 

 

راه پایان دادن به یک ارتباط تفاهم آمیز، بدون اینکه به آن لطمه وارد شود و گستاخانه به نظر برسد، این است که با ظرافت تمام در حالت‌های خود تغییر ایجاد نمایید. مثلا نگاهی مختصر به اطراف بیندازید، در حالت نشستن خود تغییری ایجاد کنید و هماهنگی خود را با مخاطبتان به آرامی بهم بزنید.

این رفتارها غالبا کافی هستند تا به طرف مقابل بفهمانند مکالمه به پایان رسیده است،  بدون اینکه نیازی باشد شما چیزی به زبان بیاورید.  (دانشجویانی که در دوره‌های ان ال پی یا دوره ارتباط موثر شرکت کرده‌اند، در این امر راحت‌تر و مسلط‌تر خواهند بود)

 

end2

 

سال‌ها قبل یکی از اعضای تیم ما به طور مرتب به اتاقم می‌آمد و درباره مشکلات و مسائلی که با آن درگیر بود، راهنمایی می‌خواست و چون من هم مشتاق بودم از تیم خود حمایت کنم، با دقت به صحبت‌هایش گوش می‌دادم و تا جایی که در توانم بود او را راهنمایی می‌کردم.

با اینکه ارتباط ما خوب و موثر بود، برای من که همیشه سرم شلوغ بود و وقت کمی داشتم، این ارتباط دردسر ساز بود. اما به مرور زمان دریافتم تنها راه خلاص شدن از دست او این است که دیگر به ارتباط خوبی که داشتیم فکر نکنم، از جایم بلند شوم و خودم از اتاق بیرون روم.

 

یادتان باشد…

 پایان دادن به یک ارتباط دوستانه، امری ساده است و اغلب هم شگفت‌انگیز. 

به عنوان مثال میتوانید ارتباط چشمی خود را قطع کنید، از روی صندلی بلند شوید، از جلسه بیرون روید و یا بلندی صدایتان را تغییر دهید.

 

البته اگر می‌خواهید به یک مکالمه تلفنی پایان دهید، تغییر حالت‌های جسمی چندان موثر نیستند. در اینجا ارتباط فقط از طریق صدا، طرز نفس‌کشیدن و کلمات برقرار می‌گردد.

در مکالمات تلفنی باید حداقل در یکی از این موارد تغییر ایجاد نمایید تا بتوانید به مکالمه پایان دهید. با این همه، وقتی قصد پایان دادن به مکالمه را دارید با اینکه طرف مقابل نمی‌بیند، اما بعضی از حرکات می‌توانند مفید واقع شوند. به عنوان مثال:

  • اگر نشسته‌اید، از جای خود برخیزید.
  • اگر ایستاده‌اید، شروع به راه‌رفتن کنید.
  • اگر نشسته‌اید و نمی‌توانید از جایتان بلند شوید (مثلا درون اتومبیل هستید یا قطار)، حالت بدن و طرز نفس‌کشیدن خود را تغییر دهید یا آهنگ و بلندی صدایتان را عوض کنید.

 

تمام تغییراتی که در بالا به آنها اشاره شد، فیزیولوژی شما را تغییر می‌دهند و این تغییر روی طرز نفس کشیدن و آهنگ صدایتان تاثیر می‌گذارد.

طرف مقابل احتمالا بدون اینکه خود متوجه باشد، این سرنخ‌های کوچک را می‌گیرد و ارتباط کمی ضعیف می‌شود و آنگاه شما می‌توانید به مکالمه پایان دهید.

 

end3

 

البته بعضی اوقات طرف مقابل شما با اینکه متوجه علائم می‌شود، ولی باز هم چیز مهمی برای گفتن به شما دارد! اگر او از خود مقاومت نشان داد و توجهی به شما که میخواهید مکالمه را پایان دهید نکرد، حالا می‌توانید قاطعانه عمل کنید .

فراموش نکنید وقتی چنین کاری می‌کنید برای مثال می‌گویید که همین الان کاری هست که باید انجام دهید، این کار را محترمانه انجام دهید.

شما که قصد ندارید برای همیشه ارتباط‌تان را با او قطع کنید، پس مکالمه باید به نحوی قطع شود که لطمه‌ای به رابطه دوستی شما وارد نگردد.

 

نویسنده: لین کوپر
برگرفته از کتاب برنامه ریزی عصبی زبانی در زندگی، کار و تجارت

منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx