ارتباط غیرکلامی در NLP (افزایش ۹۰ درصدی احتمال موفقیت در ارتباطات)

ارتباط غیرکلامی در nlp
۵/۵ - (۷ امتیاز)

اگر شما با مشت‌های گره کرده به سمت من بیایید، می‌توانم به شما قول دهم که مشت‌های من هم مثل مشت‌های شما، محکم گره خواهد خورد. (توماس وودرو ویلسون، رئیس جمهور اسبق آمریکا)

 

چی میشه که در کمتر از ۵ دقیقه، یکنفر به دل آدم می‌شینه و در کمتر از ۱ دقیقه شاید حس کنیم یک نفر خیلی نچسبه؟!
بیشتر آدمها فکر می‌کنند که هر چقدر سطح آگاهی خود از موضوعی را افزایش دهند، احتمال اینکه حرف‌های آنها شنیده شود، افزایش می‌یابد. اما من در این مقاله می‌خواهم به شما بگویم که اصلا اینطور نیست! تحقیقات نشان می‌دهند که  ارتباطات غیرکلامی تا ۹ برابر قدرتمندتر از محتوای کلام هستند. 

مگر غیر از این است که گاهی بدون آنکه حتی کلمه‌ای بر زبان جاری شود، متوجه می‌شویم که طرف مقابل از دست ما ناراحت است یا غم و غصه‌ای دارد؟

 

۵ نکته مهم ‌NLP در ارتباطات غیرکلامی

۱- به میان دو ابروی طرف مقابل نگاه کنید.

برخی فکر می‌کنند که هر چقدر کمتر به مخاطب خود نگاه کنند، نشانه نجابت و حیای بیشتر است. در حالیکه از نظر ضمیر ناخودآگاه طرف مقابل، این نشانه بی‌احترامی است.
اصلا لازم نیست (خصوصا در رابطه با جنس مخالف)، به چشم‌های او زل بزنید! وقتی نگاه خود را به میان دو ابروی او متمرکز کنید، هم احترام او را حفظ کرده‌اید و هم او معذب نخواهد شد.  6 ثانیه اول بسیار مهم است! 

پیشنهاد میکنم این مقاله را نیز بخوانید:

۸ نکته طلایی NLP در برقراری ارتباط موثر با دیگران

 

۲- مراقب حرکات دستان خود باشید!

بسیاری از افراد به صورت طبیعی در هنگام صحبت، دست‌های خود را تکان می‌دهند. اما بحث ما در اینجا در مورد ارتباط غیرکلامی می‌باشد. حرکت‌های اضافی دستان مانند اینکه وقتی عصبانی هستیم دست‌های خود را بیخودی حرکت می‌دهیم، با موبایل خود بازی می‌کنیم، دست خود را در جیب می‌بریم و …. همه و همه عاملی مهم در شکست آن ارتباط تلقی می‌شود. لطفا به این مورد توجه کنید!

مراقب حرکات دستان خود باشید
مراقب حرکات دستان خود باشید

۳- نه مثل چوب خشک باش، نه مثل فرفره!

میزان حرکت و جنبش در هنگام برقراری ارتباط بسیار مهم است. گاهی وقت‌ها شما باید راه بروید و برای مخاطبان خود حرف بزنید. اما این حرکت اندازه دارد!

جنبش، خوب است اما نه آن‌قدر زیاد که احساس بدی در مخاطب ایجاد شود.

برخی از افراد بدون آنکه حواسشان باشد، حتی وقتی نشسته‌اند، بیش از اندازه به سمت جلو یا عقب حرکت می‌کنند.در زمانی که ایستاده‌اید هم به این موضوع توجه کنید. اینقدر پاهای خود را حرکت ندهید و جابجا نکنید که مخاطب احساس کند شما بی‌قرار هستید!

 اگر می‌خواهید در سریعترین زمان، هرچه رشته کرده‌اید را پنبه کنید، به این موضوع توجه نکنید! 

دوره آنلاین ارتباط موثر با nlp

۴- به شدت مراقب حالت چهره خود باشید!

در یکی از سمینارهای NLP، آقایی کت و شلواری و اتو کشیده در ردیف جلوی سالن نشسته بود. از ابتدای شروع سمینار من هر حرفی می‌زدم چه جدی و چه شوخی، ایشان فقط یک نگاه خاص داشت. نگاهی بسیار سرد با چشمانی خیره به جلو که انگار هیچ احساسی ندارد. در میان صحبت‌هایم هروقت به او نگاه می‌کردم و تلاش می‌کردم تا نظرش را جلب کنم، انگار نه انگار، هیچ فایده‌ای نداشت.

در انتهای سمینار وقتی پاسخگویی به سوالات عزیزان به اتمام رسید، همین آقا به آرامی به سمت من آمد. اما این‌بار کاملا لبخند می‌زد و چهره‌اش از این رو به آن رو شده بود. من متعجب شده بودم!

پس از آنکه صحبت‌های ما تمام شد، علت آن مدل نگاه در حین برگزاری سمینار را از او پرسیدم. لبخندی زد و گفت: “اتفاقا من تمام حواسم به شما بود و کاملا متوجه صحبت‌ها شدم. این مساله رو اطرافیانم هم به من میگن. بالاخره هرکس یه طوریه دیگه!”

حواستون باشه که وقتی می‌خواید ارتباط خوبی با طرف مقابل برقرار کنید،  حق ندارید بدون توجه به یکسری از نکات بگید: “هرکس یه طوریه”. 

چون دیگه نباید انتظار موفقیت در اون ارتباط رو داشته باشید. نه بیخودی بخندید، نه بیخودی جدی باشید، نه بیخودی اخم کنید و نه بیخودی تایید کنید. خلاصه حواس خود را به شدت جمع کنید و آگاهانه‌تر رفتار کنید.

مراقب حالت چهره خود باشید!
مراقب حالت چهره خود باشید!

۵- برای احتیاط، فاصله ۵۰ سانتی‌متری را رعایت کنید.

خیلی راحت، هرکس یک حریم شخصی دارد.  اگر داخل حریم شخصی مخاطب خود شدید، انتظار موفقیت در ارتباط را نداشته باشید! 

دیدید بعضی‌ها اینقدر به آدم نزدیک میشن که حس بدی پیدا می‌کنیم؟یا شنیدید که میگن: ” مثل کنه به آدم می‌چسبه؟” این موضوع ربطی به میزان صمیمیت بین دو نفر ندارد.

NLP بر روی این مساله تاکید دارد که عدم رعایت فاصله مناسب با مخاطب، باعث می‌شود تا ضمیرناخودآگاه او، به سرعت واکنش نشان دهد و به ما بی‌اعتماد شود! پس در ارتباط غیرکلامی خیلی به این موضوع دقت کنید و ریسک نکنید.

 رعایت فاصله حدود ۵۰cm از طرف مقابل، باعث جلب اعتماد سریعتر او خواهد شد. 

در این مقاله قصد داشتم تا شما دوست عزیزم را متوجه این مطلب کنم که خیلی اوقات بیشتر از آنکه بخواهید بر روی کلام خود متمرکز شوید، لازم است وقت بیشتری بر روی موارد مرتبط با ارتباط غیرکلامی بگذارید.

ضمیر ناخودآگاه، با دقت بسیار زیادی حرکات غیر کلامی ما را برای اعتماد یا عدم اعتماد، زیر نظر می‌گیرد.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۴ رای‌ها
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
12 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
12
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx