ارتباط موثر در NLP

ارتباط موثر در nlp
۴.۸/۵ - (۹ امتیاز)

 بیشتر روسای جمهور و سران کشورهای پیشرفته، از تکنیک‌های ارتباط موثر در NLP استفاده می‌کنند. 

تا حالا شده حتی وقتی می‌خواید درخواستی از رفیق گرمابه و گلستان خودتون بکنید، دچار تردید بشید و به خودتون بگید: “اگر قبول نکنه چی؟” یا “نکنه فکر کنه می‌خوام سوءاستفاده کنم؟”

شده برای درمان یک بیماری پیش پزشک متخصص و خوشنامی برید، ولی بعد از اینکه از مطب این پزشک حاذق خارج شدید به خودتون بگید: “اصلا انگار متوجه درد من نشد؟”

چندبار پیش اومده که در یک ارتباط حتی چند دقیقه‌ای و بدون اینکه طرف مقابل رو قبلا دیده باشید، احساس خیلی خوبی پیدا کردید؟

شده راهتون رو کج کنید و سختی بیشتری رو تحمل کنید، اما فقط از یک فروشگاه و اون هم بخاطر برخورد فروشنده اون، خرید کنید؟

در این مقاله می‌خواهم به شما بگویم: “محترمانه‌ترین و صمیمی‌ترین ارتباطات هم، می‌توانند موثر نباشند”.  لطفا برای خواندن ادامه این نوشته، بسیار هوشیار باشید!

 

محتوای یک ارتباط موثر چه ویژگی هایی دارد
محتوای یک ارتباط موثر چه ویژگی هایی دارد

چرا نمی‌توانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟

برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم، اول باید انواع ارتباط با دیگران را بشناسیم:

 

۱- ارتباط محترمانه:

ارتباط محترمانه، ارتباطی است که بر مبنای احترام بنا نهاده شده است. مانند ارتباط میان اعضای خانواده، ارتباط با همکاران، اقوام و …

۲- ارتباط صمیمی:

ارتباط صمیمی وقتی شکل می‌گیرد که می‌توانیم برخی از مسائل خصوصی خود را به طرف مقابل بگوییم، مانند ارتباط بین دو دوست قدیمی.

۳- ارتباط ناموثر:

این مدل ارتباط که متاسفانه بسیار هم شایع می‌باشد، ارتباطی است که بر پایه “سازش” یا “مدارا” بنا نهاده شده است. در این ارتباط یکی از طرفین خود را برتر می‌بیند و یا رفتارهایش اینگونه نشان می‌دهد و به نوعی برخی از منافع طرف مقابل را پایمال می‌کند.

گاهی اوقات نفر اول، خود از این مساله آگاه نیست، مانند همان پزشک خوشنامی که به مراجعه‌کننده خود اجازه صحبت نمی‌دهد و نمی‌تواند شرایط او را درک کند.

۴- ارتباط موثر 

کامل‌ترین تعریف ارتباط موثر در NLP این است: “ارتباطی که باعث شکل‌گیری یک احساس مشترک میان شما و مخاطبتان می‌گردد و اساس آن “ایجاد اعتماد” بر سر موضوع مورد ارتباط است”.

رکن اصلی ارتباط موثر در NLP، ایجاد اعتماد است
رکن اصلی ارتباط موثر در NLP، ایجاد اعتماد است

با توجه به تعاریف مطرح شده، می‌توان نتیجه گرفت که به غیر از ارتباط موثر، الزامی بر ایجاد “اعتماد” در سایر ارتباطات وجود ندارد.

تکلیف ارتباط غیرموثر که واضح است، اما در ارتباط محترمانه یا صمیمی هم ممکن است اعتماد مورد‌نظر در زمینه‌ای که در حال برقراری ارتباط هستیم، وجود نداشته باشد.

 ما در اغلب اوقات فکر می‌کنیم چون رابطه‌ای گرم و صمیمی با دوست خود داریم، می‌توانیم درخواست‌های خود را مطرح کنیم و او هم باید به درخواست ما، پاسخ مثبت دهد. 

 

اصول برقراری ارتباط موثر در NLP

مهمترین ویژگی ارتباط موثر این است که ابتدا اعتماد طرف مقابل را جلب کنیم و سپس خواسته خود را مطرح سازیم.

اصول برقراری ارتباط موثر در nlp
اصول برقراری ارتباط موثر در nlp

این خواسته می‌تواند درخواست همفکری در زمینه تربیت فرزندان، استفاده از خدمات شما توسط مشتریان، استخدام، درخواست مالی و یا هرچیز دیگری باشد.

وقتی از اعتماد صحبت می‌کنیم، به این معناست که ضمیرناخودآگاه مخاطب به ما اعتماد کند و این نکته مهمی است که در NLP به آن توجه می‌شود.

گاهی این اعتماد به صورت اتفاقی می‌افتد و در یک لحظه وابسته طرف مقابل می‌شویم و یک اعتماد متقابل میان ما و مخاطبمان صورت می‌گیرد، اما همیشه اینگونه نیست.

 تکنیک‌های NLP در برقراری ارتباط موثر با دیگران، کاری می‌کنند تا اعتماد ضمیر ناخودآگاه مخاطب در سریعترین زمان جلب شود و سپس بتوانیم او را در مسیر خواسته خود هدایت کنیم. 

اجزای ارتباط موثر

انواع ارتباط موثر عبارتند‌ از:

انواع ارتباط موثر در nlp
انواع ارتباط موثر در NLP

۱- ارتباط کلامی

وقتی از اهمیت ارتباط کلامی صحبت می‌شود، اغلب افراد فکر می‌کنند که هر چقدر اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوع مورد ارتباط داشته باشند و بهتر و روانتر صحبت کنند، حتما نتیجه مناسبی می‌گیرند، در حالیکه اصلا اینطور نیست!

تحقیقات متعدد علمی نشان می‌دهند که نوع و لحن بیان، سرعت بیان، استفاده از جملات خاص در هنگام بیان، نحوه تنفس به هنگام صحبت و بسیاری از موارد دیگر، در برقراری ارتباط موثر و جلب اعتماد طرف مقابل، نقش به سزایی دارند که همگی در تکنیک‌های عملی ارتباط موثر در NLP مورد توجه قرار می‌گیرند.

۲- ارتباط غیرکلامی

در اهمیت ارتباط غیرکلامی ذکر همین نکته کافیست که توجه به تمرینات و تکنیک‌های NLP در این زمینه،  تا ۵۵% امکان برقراری ارتباط موثر را افزایش می‌دهد. 

حالات چهره مخاطب، ژست‌های رفتاری او، نوع نگاه و حتی رعایت فاصله مناسب با هر فرد، از ویژگیهای مهمی هستند که NLP به آنها توجه ویژه‌ای دارد.

اهمیت ارتباط موثر در NLP

براساس یکی از پیش‌فرض‌های NLP، ما نمی‌توانیم ارتباط برقرار نکنیم. یعنی هر حرکتی در جهان به نوعی یک ارتباط است، حتی اگر کلامی هم مطرح نشود. مگر وقتی شما با کسی قهر هستید، با او حرف می‌زنید؟ پس چگونه است که هروقت به یادش می‌افتید، احساس نفرت، عصبانیت و یا شاید پشیمانی و عذاب‌ وجدان می‌کنید؟

یا وقتی در ۵ دقیقه فقط با نگاه به چهره طرف مقابل از او خوشتان می‌آید، مگر از کلام استفاده می‌کنید؟ این مثال‌ها نشان می‌دهند که ما در هر لحظه در حال برقراری ارتباط با دیگران هستیم. پس چه بهتر که کاری کنیم تا ارتباطات ما به ارتباطی موثر تبدیل شوند.

اهمیت ارتباط موثر در nlp
اهمیت ارتباط موثر در NLP

بنابراین صحبت در مورد فواید ارتباط موثر در NLP، بحث بسیار مفصلی است. اما به طور بسیار خلاصه می‌توان گفت:

 • ارتباط موثر، سرعت و دوام یک ارتباط را افزایش می‌دهد.
 • ارتباط موثر باعث می‌شود تا مخاطبمان را بهتر درک کنیم.
 • ارتباط موثر، باعث تشخیص بسیاری از مخالفت‌های درونی مخاطب توسط ما می‌گردد.
 • با استفاده از تکنیک‌های برقراری ارتباط موثر در NLP، می‌توان بسیاری از مشکلات دائمی و زنجیروار در ارتباطات را حل و تفاهمی عمیق ایجاد نمود.
 • و …

تکنیک‌های ارتباط موثر در NLP

برخی از مهمترین تکنیک‌های ارتباط موثر در NLP عبارتند از:

 • تشخیص و رعایت فاصله مناسب با هر شخص به منظور احساس امنیت او
 • تکنیک‌های کلامی و رفتاری برای جلب اعتماد مخاطب در سریعترین زمان
 • تیزحسی و کشف علائم درونی مخاطب از روی حالات چهره
 • کشف رازهای نهفته در کلام و حرکات چشم مخاطب
 • مدیریت و رهبری ارتباط
 • تکنیک‌های شناسایی دروغگو در چند ثانیه
 • و …

دوست عزیزم، هدف شما از برقراری ارتباط موثر با دیگران هرچه که باشد، از ازدواج گرفته تا بهبود روابط خانوادگی، برقراری دوستی پایدار، افزایش فروش، استخدام و یا هرچیز دیگر،   دوره مجازی مهارت‌های برقراری ارتباط موثر با تکنیک‌های NLP که شامل تمامی تکنیک‌های استاندارد و اختصاصی NLP در این زمینه است، به کمک شما خواهد آمد.
مطمئن باشید که با تهیه این دوره آموزشی، به نتایجی فوق‌العاده در ارتباطات  دست خواهید یافت.

 

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

۵ ۳ رای‌ها
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
14 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
14
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx