0

۷ نکته برای حل مشکلات زناشویی از طریق گفتگو

دسته بندی ها : ارتباطات ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ مهدی عرب زاده 295 بازدید
7 نکته برای حل مشکلات زناشویی از طریق گفتگو- آکادمیکNLP- مهدی عرب زاده

صحبت کردن می تواند موثرترین روش حل مشکلات زناشویی باشد. در NLP به شیوه گفتگوی صحیح اهمیت ویژه ای داده می شود. متاسفانه زن و شوهر هر وقتی ناراحت هستند، در بیشتر موارد احساسات خود را سرکوب می کنند. این سرکوب موجب می شود که فرد مقابل اطلاعات لازم برای تغییر کردن یا توافق را بدست نیاورد. شما نمی توانید بدون توضیح دادن، از طرف مقابل انتظار داشته باشید که متوجه وجود مشکل شود.
نحوه شروع صحبت درباره اختلافات بسیار مهم است. بر مهربان بودن با خود و طرف مقابل تمرکز کنید. اگر دمدمی مزاج، اهل شکایت و احساساتی هستید، به احتمال زیاد گفتگوی شما برای حل مشکلات زناشویی به نتیجه نخواهد رسید.

 

گفتگوی سازنده در روابط زناشویی- آکادمیک NLP

 

 

۱. شروع مثبت
با حسن نیت جهت حل مساله به طوری که به نفع هر دو طرف باشد، در گفتگو حاضر شوید.

 

۲. راحت بودن
زمان و مکانی را انتخاب کنید که به هر دو احساس آرامش دهد. مکانی مثبت و امن را برای صحبت انتخاب کنید. شاید بخواهید شمعی روشن کنید یا موسیقی پخش کنید تا هر دو احساس آرامش داشته باشید. قدم زدن و یا استفاده از عطرهایی که برای هر دو نفر یادآور خاطرات خوب می باشد نیز می تواند موثر عمل کند.

 

۳. پیش رفتن
برای حل هر چه بهتر مشکلات زناشویی، صحبت خود را با کلامی مثبت شروع کنید. مشکل را به نحوی توضیح دهید که مسوولیت شخصی واکنش تان را بر عهده بگیرید. ” وقتی آن کار را انجام دادی، برای من سخت بود و ناراحت شدم”. سپس پیشنهاد جدیدی برای نحوه مدیریت آن وضعیت یا رفتار در آینده، ارائه دهید. ببینید آیا طرف مقابل این نظر را عادلانه و قابل قبول می پندارد یا خیر.

 

این مطلب برایتان جالب است
چرا حرف یکدیگر را نمی فهمیم؟

۴. آرام باشید
اگر آرامش خود را حفظ کنید، هر آنچه بگویید تاثیر بیشتری خواهد داشت.

 

۵. گوش کردن
با اشتیاق به نظر همسر خود گوش دهید. او حق دارد که پاسخ دهد، حتی اگر گوش دادن به آن سخت باشد.

 

۶. پذیرفتن اشتباهات
اگر پاسخ مجاب کننده بود، آن را بپذیرید و بگویید: “می دانم آن کار را انجام دادم”. سپس بگویید که در آینده به طرز دیگری رفتار خواهید کرد.

 

۷. در انتها مانند دو دوست، گفتگو را به پایان ببرید
با خلاصه ای از توافق هایتان در راستای حل مشکلات زناشویی، گفتگو را به پایان برسانید. اگر مناسب باشد، برای تغییر، فعالیت هایی را در نظر بگیرید. سعی کنید خلوص نیست هر دو نفرتان را اساس و مرکز گفتگوی خود قرار دهید. برای پایان، غذا یا نوشیدنی در نظر بگیرید.

 

وضعیت رابطه خود با همسرتان را به طور مرتب (یکبار در ماه) کنترل کنید. گفتگوی دائم تضمین می کند که دردها در طول زمان انباشته نشوند و میانتان یک خلا غیر قابل نفوذ ایجاد نگردد.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده

منبع: آکادمیک NLP

برگرفته از کتاب بهبود احساسات نوشته دکتر دیوید بیلز و هلن ویتر

 

دانلود PDF این مقاله

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!