پرورش احساس مهربانی با تکنیک NLP

پرورش احساس مهربانی

پرورش احساس مهربانی با تکنیک NLP

در این مقاله می‌خواهم به شما بگویم که چگونه مهربانی را به عنوان رفتاری دوستانه با خود و دیگران در نظر بگیرید. لطفا تمرین زیر را چند مرتبه انجام دهید تا کاملا در ذهنتان جا بیفتد.

 

برای پرورش احساس مهربانی، کارهای زیر را انجام دهید:

1- به شخصی که برایش احترام قائل هستید یا تحسینش می‌کنید، فکر کنید.

شاید بخواهید شخصی را که مورد تحسین شماست، به یاد آورید. این شخص می‌تواند یکی از آشنایان یا فردی در جامعه یا زندگی معنوی که مورد احترام شماست، باشد.

وقتی به این فرد فکر می‌کنید، دقت کنید چه احساسی دارید و ویژگی‌هایی را که تحسین می‌کنید، شناسایی کنید. شما در حال برقراری ارتباط مجدد با ویژگی‌هایی که برایتان مهم است، می‌باشید و می‌توانید نسبت به این ویژگی‌ها کاملا آگاه شوید.

تبدیل کردن مهربانی به عادت- پرورش احساس مهربانی
تبدیل کردن مهربانی به عادت- پرورش احساس مهربانی

2- افکارتان را به سمت کسی که دوستش دارید، معطوف کنید.

سعی کنید به شخصی غیر از همسر یا شریکتان فکر کنید. شاید شخصی در گذشته، صمیمانه از شما حمایت کرده و به شما عشق ورزیده است. به خاطر آورید که در حضور عاشقانه این شخص چه احساسی داشتید و دقت کنید اکنون که به او فکر می‌کنید چه احساسی دارید. این احساس عشق را با تنفسی آرام وارد قلب خود کنید تا بتوانید احساس مهربانی را در خود پرورش دهید.

تقویت احساس مهربانی با nlp
تقویت احساس مهربانی با nlp

3- افکارتان را به سمت شخصی بی‌طرف معطوف کنید، کسی که هیچ احساس خاصی نسبت به او ندارید.

می‌توانید فروشنده‌ای محلی یا یک تعمیرکار لوازم خانگی را در نظر بگیرید و به هر نوع تغییر احساس توجه کنید. حالا و برای پرورش احساس مهربانی، با احساس عشقی که در مراحل 1 و 2 شناسایی کردید، ارتباط برقرار کنید و این احساس را به سمت شخص بی‌طرف هدایت کنید. این احساس ممکن است مانند موجی از دلسوزی و مهربانی باشد که از سوی شما ساطع می‌شود.

 

هویت در NLP
این مطلب را بخوانید

4- افکارتان را به سوی فردی که به نظرتان مشکل می‌آید یا با او ناسازگار هستید، هدایت کنید.

همچنان که به این شخص فکر می‌کنید، احساس مهربانی را در خود نگه دارید. با تنفس و حضور ذهنی آرام، این انرژی را از طریق قلب خود به سوی این شخص هدایت کنید.

این تمرین NLP  شما را قادر می‌سازد تا هوشیارانه حالت مهربانی را در خود ایجاد کنید و در هنگام چالش و ناسازگاری از آن استفاده کنید. زمانی که آن شخص را ملاقات کردید، می‌توانید با دلسوزی و بدون تمرکز بی‌جهت بر جنبه منفی، حضور او را تایید کنید. این کار همچنین به شما اجازه می‌دهد تا با تجدید احساس عشق و قدردانی نسبت به خود، عزت‌نفستان را بالا ببرید.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

 

5/5 - (3 امتیاز)
3 2 رای‌ها
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
2 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
آوا فتح خانی
آوا فتح خانی(@ava-fathkhani)
1 سال قبل

سلام استاد عربزاده، من چند روز بود که از دست شخصی بسیار عصبی بودم و کاملا روان منو بهم ریخته بود. همش نقاط منفیش تو ذهنم بود و تو این چند روز گذشته خواب و خوراک من کاملا مختل شده بود و خودم رو داشتم عذاب میدادم.

راستش این تمرین خیلی برای من اولش سخت بود. تا مرحله سوم اوکی بود ولی در مرحله چهارم حس نفرت داشت خفه ام میکرد. و خود خوری این چند روزه عزت نفسم را شکسته بود.

این جمله را چند بار خوندم«این کار همچنین به شما اجازه می‌دهد تا با تجدید احساس عشق و قدردانی نسبت به خود، عزت‌نفستان بالا ببرید.»

به خودم گفتم برای آرامش خودم اینکارو باید بکنم. چون من ارزشمندم.

اینبار مجددا همون‌طور که یاد دادید تو دوره ان ال پی «خنثی» باشید. با حضور ذهن و طوری دیگه به ماجرا نگاه کردم و دوباره انجام دادم.

بعدش درست بود که همچنان نسبت به اون فرد هیچ حس مهربانی پیدا نکردم ولی خودم غرق در آرامش شدم.

فکر میکنم همون‌طور که شما میگید، فقط باید تمرین کنم.

من از شما خیلی ممنونم که با این تمرینات و درسها، یادم دادید که از پس خودم تو روزهای پر چالش بر بیام و هدفهام رو دنبال کنم. و از همه مهمتر از موهبت زندگی لذت ببرم.براتون آرزوی شادکامی دارم استاد.

آکادمیک NLP
آکادمیک NLP(@academicnlp)
1 سال قبل
پاسخ به   آوا فتح خانی

درود و احترام دوست بسیار عزیز،
از نوشته شما بسیار لذت بردیم. همونطور که خودتون هم فرمودید. تمرین، تمرین و تمرین به شما کمک میکنه مسیر را هموار کنید.
همه چیز با یک تغییر کوچک شروع میشه. موفق باشید.