اکولوژی چیست؟

اکولوژی چیست- academicnlp
۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)

اکولوژی چیست؟

اکولوژی، علاقه مندی به سیستم جهانی است. بررسی اکولوژی یعنی توجه به ارتباط میان تغییر در حال انجام و سیستم جهانی. در واقع شما بررسی می کنید چیزی که به نظر یک تغییر مناسب است، موجب ایجاد مشکلات در قسمت های دیگر نشود.

بسیاری از تغییرات فردی و سازمانی به شکست می انجامد، زیرا سیستم جهانی بسیار با دقت طراحی شده است. یعنی عوارض جانبی این تغییرات مانند یک داروی نامناسب است که اگرچه سبب درمان بیمار می شود، ولی دردسرهای بزرگی را نیز ایجاد می کند.

 

NLP و بررسی اکولوژی

در NLP بررسی اکولوژی برای رسیدن به یک هدف اهمیت فراوانی دارد. به طوری که دستیابی به هدف موجب ضرر و زیان خود یا دیگران نشود.
تمامی اعمال ما دارای نتایجی در زمینه های خاص هستند. زندگی ما پیچیده است و یک تغییر مانند سنگی است که داخل آب می افتد و موج ایجاد می کند.

برخی از تغییرات، امواج قویتری از برخی دیگر ایجاد می کنند. برخی از امواج همه چیز را با خود می برند و برخی ممکن است بیش از آنچه فکر می کنیم، مخرب باشند.

NLP و بررسی اکولوژی
NLP و بررسی اکولوژی

انواع اکولوژی:

۱- اکولوژی داخلی

اکولوژی داخلی هنگامی به کار می رود که شما احساس می کنید انجام برخی از کارها برای ادامه مسیر منطقی خواهد بود. باید بدانیم که اکولوژی فیزیک بدنی در میزان سلامت جسمانی مشخص می گردد. همچنین اکولوژی ذهنی به وسیله احساسات هماهنگ یا ناهماهنگ با تغییر مورد نظر، مشخص می گردد.
ناهماهنگی زمانی است که احساس می کنید تغییر مورد نظر عواقب نامشخص دارد (پس به اطلاعات بیشتری نیاز داریم). یا اینکه احساس می کنیم تغییرات، منفی هستند (نیاز داریم بیشتر فکر کنیم). ناهماهنگی بد نیست، اما ما نیاز داریم آگاهانه متوجه شویم که چرا این احساسات را داریم.

پیشنهاد میکنم این مقاله را نیز بخوانید:

nlp چیست؟ – آکادمیک NLP

 

در بررسی اکولوژی داخلی باید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • نتیجه اصلی انجام این کار چیست؟
 • اگر این تغییر را انجام دهم، چه چیزی را از دست خواهم داد؟
 • چه چیز اضافه ای بدست خواهم آورد؟
 • آیا ارزشش را دارد؟
 • هزینه این تغییر چقدر است و آیا مایل به پرداخت آن خواهم بود؟
 • باقی ماندن در همین وضعیت، چه جنبه های مثبتی دارد؟
 • چگونه می توانم این جنبه های مثبت را حفظ کنم، ولی به تغییری هم که می خواهم دست یابم؟

با دقت به جوابهایتان گوش دهید، نگاه کنید و آنها را احساس کنید.
پاسخ ناهماهنگ، همراه با احساس اضطراب معمولا در ناحیه معده خود را نشان خواهد داد.
گاهی اوقات زمانی که شما بررسی اکولوژی را انجام می دهید، نتایج نامطلوب ممکن است بسیار واضح باشند.

در اینصورت شاید نیاز باشد که در هدف خود تجدید نظر کنید. در سایر مواقع ممکن است به علائمی دست پیدا کنید که خیلی واضح نباشند. این در واقع نشانه ای از جانب ضمیرناخودآگاه است مبنی بر اینکه تغییر به طور کامل اکولوژیک نیست.

 

اکولوژی داخلی
اکولوژی داخلی

 

۲- اکولوژی خارجی

اکولوژی داخلی، اکولوژی خارجی را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا همه ما بخشی از یک سیستم گسترده ارتباطی هستیم. اکولوژی داخلی و خارجی دو چشم انداز متفاوت از همان سیستم هستند. بررسی اکولوژی خارجی نشان می دهد که چگونه اهداف شما بر دیگر افراد مهم زندگیتان تاثیر خواهد گذاشت.

 

در بررسی اکولوژی خارجی باید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • تغییر شما چگونه بر دیگران اثر خواهد گذاشت؟
 • آیا این تغییر، مخالف ارزش های آنهاست؟
 • در صورتی که اینگونه است، آیا این مساله از نظر شما اهمیت دارد؟
 • در اینصورت آنها چگونه واکنش نشان خواهند داد؟

بررسی اکولوژی بخشی از سیستم تفکر ما می باشد. به عنوان مثال فرض کنید شخصی که از اضافه وزن رنج می برد، در یک لحظه عصبانی می شود و تصمیم به کاهش وزن می گیرد. به همین خاطر پنج روز در هفته به باشگاه ورزشی می رود و فکر می کند هر چقدر بیشتر ورزش کند، به اندام مناسب تری دست خواهد یافت. اما به دلیل اینکه بدن او آماده فعالیت نشده است، ماهیچه هایش کشیده می شود و خسته و بی رمش می گردد.
حالا دیگر قادر به تمرین نیست و در نتیجه ناراحت و رنجور می شود. در اینجا همین بی توجهی به اکولوژی داخلی باعث کاهش فعالیت های این شخص می گردد. در نتیجه وزن او حتی از قبل نیز بیشتر می شود و مجبور به پرداخت هزینه های زیادی هم برای فیزیوتراپی می گردد.

ارتباط میان اکولوژی و هدف. پادکست آموزشی زیر را گوش دهید:

 

برگرفته از کتاب کار NLP دریافت PDF کتاب

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس nlp
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx