NLP ما را به چه جور آدمی تبدیل می‌کند؟

NLP ما را به چه جور آدمی تبدیل می کند- academicnlp
۳.۴/۵ - (۷ امتیاز)

تجربیاتی که از ۱۲ سال گذشته تاکنون و در برخورد با دانشجویان و مراجعین مختلف بدست آورده ام، همگی نشان می‌دهند که NLP به شکل اعجاب‌انگیزی بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارد. تغییرات سریع و پایدار با توجه به این اصل NLP که برای هر کسی راهکارهای مخصوص به خود او وجود دارد، دانش برنامه‌ریزی عصبی زبانی (NLP) را تبدیل به روشی قدرتمند و لذت‌بخش برای همه افراد خواهان تغییر کرده است.

اما من به تجربه و از بین همه تغییراتی که با NLP حاصل می‌شود، متوجه شده‌ام که ۴ تغییر اساسی زیر در میان افراد بسیار عمومی‌تر هستند:

تغییر با ان ال پی- NLP ما را به چه جور آدمی تبدیل می‌کند؟
تغییر با ان ال پی- NLP ما را به چه جور آدمی تبدیل می‌کند؟

۱- حال خوب

چیکسنت میهالی در نظریه تاثیرگذار خود، داشتن یک حال خوب را منوط به غوطه‌ور شدن در جریان زندگی می‌داند. غوطه‌وری یعنی برقراری نسبت مستقیم میان چالش‌های زندگی و مهارتهای حل این چالش‌ها. یعنی هر چقدر میزان چالش‌ها و مشکلات افزایش یابد، به همان اندازه باید میزان مهارت‌ها نیز افزایش یابد تا در جریان زندگی غوطه‌ور شویم. یک فرد غوطه‌ور در جریان زندگی، متوجه گذر زمان نمی‌شود و با عشق و علاقه بدون احساس خستگی و روزمرگی، با زندگی خود برخورد می کند.

NLP دقیقا همین کار را انجام می‌دهد، یعنی ما را در جریان زندگی غوطه‌ور می‌‌سازد. NLP ابزارهایی را در اختیارمان قرار می دهد تا اتفاقا به سراغ چالش‌های مختلف برویم، چون کاملا اعتقاد دارد که بدون مواجه شدن با چالش‌ها، نمی‌توان پا را از حد یک آدم معمولی فراتر گذاشت.

NLP ما را به چه جور آدمی تبدیل می‌کند؟

۲- هدفمندی

NLP با شناسایی الگوهای ذهنی افراد موفق مانند انیشتین، بتهوون، میلتون اریکسون، لئوناردو داوینچی و …، اصول و قوانینی را به ما می‌آموزد تا بتوانیم مانند آنها زندگی هدفمندی را تجربه کنیم.

هدفمندی در NLP به معنای داشتن قاطعیت و مسوولیت‌پذیری در جنبه‌های مختلف زندگی می‌باشد.

برنامه‌ریزی عصبی زبانی (NLP) بر این اعتقاد است که پیاده‌سازی این الگوها نیاز به زمان طولانی، تجربه زیاد و یا شکست‌های متعدد ندارد و می‌توان ذهن را به سرعت برای داشتن یک زندگی هدفمند برنامه‌ریزی کرد.

 

۳- انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری در NLP به معنای داشتن راه‌حل‌های مختلف و متنوع برای رسیدن به خواسته‌ها می‌باشد. یعنی اینکه بتوانیم در شرایط و بحران‌های مختلف، سریعا راهکارهای مناسبی را اتخاذ کنیم و به سمت اهدافمان گام برداریم.

NLP ما را به چه جور آدمی تبدیل می‌کند؟- تغییر با ان ال پی
NLP ما را به چه جور آدمی تبدیل می‌کند؟- تغییر با ان ال پی

جالب اینجاست که تجربیات این ۱۲ ساله به من ثابت کرده است که همزمان با افزایش انعطاف‌پذیری، خلاقیت و تیزحسی یعنی استفاده حداکثری از حواس پنجگانه نیز در افراد افزایش می‌یابد.

۴- روابط با کیفیت‌تر

جیم ران می‌گوید: هیچ‌وقت از میانگین ۵ نفر اطرافتان خیلی بالاتر نخواهید بود. NLP با فنون و تکنیک‌های شگفت‌انگیز خود به ما می‌آموزد که چگونه با دیگران رابطه صمیمی برقرار کنیم.

اینکه گفته‌ها، حالات چهره، تاکیدات، نوع بیان و … می‌توانند چه نشانه‌هایی داشته باشند. بارها از زبان دانشجویانم شنیده‌ام که NLP به آنها چنان قدرتی داده است که توانسته‌اند بسیاری از ارتباطات نامناسب خود را کنار بگذارند و ارتباطات مناسب خود را نیز بهبود بخشند.

می‌توان اینطور گفت که NLP باعث می‌شود تا به شکلی هوشمندانه‌تر، ۵ نفر افراد تاثیرگذار زندگی خود را انتخاب کنیم.

 

مدرس: مهدی عرب زاده مدرس nlp
منبع: آکادمیک NLP

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx