زندگی کردن با پیشفرض های nlp

زندگی کردن با پیش فرض های nlp
۵/۵ - (۳ امتیاز)

یکی از موثرترین کاربردهای nlp ، نگرش و عمل کردن به باورهایی است که در پیشفرض های nlp نهفته اند. باورها و پیش‌فرض‌ها هیچ معنایی ندارند مگر اینکه از آنها برای هدایت زندگی خود استفاده کنید. شما ارزش آنها را نخواهید فهمید، مگر اینکه زندگی کردن با پیشفرض های nlp را تجربه کنید.

در این مقاله روشهایی بیان شده است که شما به کمک آنها می‌توانید طوری عمل کنید که انگار پیش‌فرض‌های ان ال پی در زندگی شما جاری هستند. همچنین برخی از کارها و اقداماتی که متضاد با این پیش‌فرضها هستند نیز ارائه شده است.

 

۱- افراد به تجربه‌شان واکنش نشان می‌دهند، نه خود واقعیت.

در رابطه با این پیش فرض کاری که باید انجام دهید این است که به ارزشها و باورهای دیگران احترام بگذارید. این یعنی اجازه دادن به آنها برای داشتن دیدگاههایشان در حالی که شما اطمینان دارید که مراقب خودتان هستید.
در همین رابطه باید از اعتقاد به اینکه حقیقت در اختیار شماست و بقیه اشتباه می‌کنند، اجتناب نمایید. شما نباید توقع داشته باشید که دیگران مسائل را آنگونه که شما می‌بینید، ببینند.

زندگی کردن با پیش فرضهای nlp-افراد به تجربه‌شان واکنش نشان می‌دهند، نه خود واقعیت.
زندگی کردن با پیش فرضهای nlp-افراد به تجربه‌شان واکنش نشان می‌دهند، نه خود واقعیت.

۲- داشتن یک گزینه بهتر از نداشتن آن است.

این پیش فرض NLP خاطرنشان می‌کند که شما باید به صورت مداوم برای افزایش گزینه‌های خود تلاش نمایید و به دیگران گزینه‌های بیشتری برای انتخاب بدهید.
در ضمن باید از تلاش برای گرفتن گزینه‌های دیگران از آنها هنگامی که شما یا سایر افراد را تهدید نمی‌کنند، اجتناب نمایید.

 

۳- افراد در هر زمان بهترین گزینه‌ای را که می‌توانند، انتخاب می‌کنند.

در رابطه با این پیش فرض شما باید به اقدامات خود و دیگران به عنوان بهترین کاری که در آن زمان می‌توان انجام داد احترام بگذارید. باید به این نکته توجه کنید که اگر شما هم مثل آن شخص تربیت شده بودید و همان تجارب و تفکرات را داشتید و در همان شرایط قرار می‌گرفتید، همان کاری را انجام میدادید که او انجام داده است.
در ضمن باید از این تفکر که شما بهتر از سایرین هستید و حق محکوم کردن انتخاب‌های آنان را از یک جایگاه برتر دارید، اجتناب نمایید.

 افراد در هر زمان بهترین گزینه‌ای را که می‌توانند، انتخاب می‌کنند.

 

۴- اشخاص، کامل عمل می‌کنند.

برای اینکه زندگی کردن با پیش فرضهای nlp را به شکل درستی تجربه کنید، باید این نکته را در نظر بگیرید که کارهای شما به عنوان بهترین اقداماتی هستند که می‌توانستید انجام دهید و در عین حال برای یادگیری‌های بیشتر نیز تلاش کنید.
در مورد این پیشفرض nlp توجه کنید که از نحوه رفتار با دیگران به گونه‌ای که انگار آنها در هم شکسته‌اند و نیاز دارند که کسی آنها را ترمیم کند و شخصی که باید این کار را انجام دهد شما هستید، اجتناب کنید.

 

۵- همه رفتارها، هدف دارند.

در این رابطه باید اهداف خود را به صورت واضح تعریف کنید و از مدل هدف مطلوب برای استخراج اهداف دیگران استفاده کنید.
ضمناً این پیشفرض NLP بر این نکته تاکید دارد که از کشیده شدن به جهت‌های مختلف به صورت اتفاقی به طوری که انگار کارهای شما هیچ هدفی را دنبال نمیکنند، بپرهیزید و برای فهمیدن آنچه دیگران می‌خواهند نیز، مقداری به خود زحمت دهید.

 

۶- هر رفتاری یک منظور مفید و مثبت دارد.

برای زندگی کردن با پیش فرضهای nlp لازم است تا منظور مثبت نهفته در اشتباهات خود را تصدیق کنید. تایید منظور مثبت موجود در پس رفتارهای دیگران در حالی که خود را از عواقب آن رفتارها حفظ می‌کنید نیز نکته مهم این پیشفرض ان ال پی میباشد.
در این راستا باید از این تفکر که شما یا دیگران شخص کاملا بدی هستید و این که بخواهید برخی از اقدامات خود یا دیگران را به عنوان کارهایی که هیچ ارزشی برای کسی ندارند محکوم کنید، بپرهیزید.

زندگی کردن با پیش فرضهای nlp- هر رفتاری یک منظور مفید و مثبت دارد
زندگی کردن با پیش فرضهای nlp- هر رفتاری یک منظور مفید و مثبت دارد

۷- ضمیر ناخودآگاه، ضمیر خودآگاه را متعادل می‌کند. ضمیرناخودآگاه بداندیش نیست.

یکی از استفاده‌های بسیار مهم از این پیش‌فرض، در نظر گرفتن بیماری خود به عنوان روشی برای تلاش بدن به منظور درمان خود می‌باشد.
ضمن اینکه شما باید از این اعتقاد که افراد در ذات خود فاسد هستند و گونه‌ای روانشناختی از پدیده «گناه» وجود دارد، فاصله بگیرید.

 

۸- معنای یک ارتباط، همان واکنشی است که شما دریافت می‌کنید.

در این راستا باید مسوولیت یک ارتباط برقرار کننده خوب برای توضیح منظور خود را برعهده بگیرید و به بازخورد طرف مقابل توجه کنید. تایید منظور دیگران و توجه به تاثیری که که بر روی آنها می‌گذارید، بسیار مهم است.
توجه کنید که بر اساس این پیشفرض ان ال پی شما باید از این تفکر که وقتی طرف مقابل منظور شما را متوجه نمی‌شود پس حتما تقصیر اوست، اجتناب کنید. باید بپذیرید که قضاوت درباره دیگران بر اساس تفکرات شما و قضاوت درباره خودتان بر اساس منظورهایتان، اشتباه است.

زندگی کردن با پیش فرض های nlp -معنای یک ارتباط، همان واکنشی است که شما دریافت می‌کنید.

۹- ما از قبل همه منابع مورد نیاز را در اختیار داریم و یا می‌توانیم آنها را به وجود آوریم.

اگر می‌خواهید زندگی کردن با پیش فرضهای nlp را تجربه کنید، یکی دیگر از کارها دادن فضا به دیگران و کمک به آنها برای پیدا کردن راه‌حل‌هایشان است. شما باید بدانید که درمانده ، ناامید و یا بی لیاقت نیستید.
از این تفکر بپرهیزید که برای داشتن انگیزه، دانش و تایید، وابسته به سایرین هستید.

 

۱۰- ذهن و جسم یک سیستم را تشکیل می‌دهند. آنها وجوه مختلفی از یک شخص هستند.

این پیشفرض NLP اهمیت مراقبت از تفکرات و بدنمان را نشان می‌دهد. شناسایی و پرهیز از افکار و حالات و محیط‌های سمی و انعطاف‌پذیری درباره انتخاب روشهای درمان بیماری خود، از دیگر نکات این پیش‌فرض است.
در این رابطه باید از استفاده از راه‌حلهای صرفا شیمیایی برای حل تمامی مشکلات جسمی و ذهنی یا تلاش برای درمان بیماری جسمی با روشهای کاملا ذهنی بپرهیزید.

 

۱۱- ما تمام اطلاعات را از طریق حواس پنجگانه پردازش می‌کنیم.

زندگی کردن با پیش فرضهای nlp- گرفتن اطلاعات از حواس پنجگانه
زندگی کردن با پیش فرضهای nlp- گرفتن اطلاعات از حواس پنجگانه

نکته نهفته در این پیش‌فرض این است که باید محدودیت‌های دنیای خود را به خاطر محدودیت‌های حواس پنجگانه بپذیریم و دائماً برای گسترش این محدوده تلاش کنیم.
ضمن اینکه باید توجه کنید از این تفکر که «اگر من نمی‌توانم چیزی را ببینم، پس آن چیز وجود ندارد»، اجتناب نمایید.

۱۲- مدل برداری از عملکردهای موفق خود، به پیشرفت منجر می‌شود.

در این راستا باید دائماً به لحظه‌هایی که عالی عمل کرده‌اید توجه کنید. مدل‌برداری از موفقیت‌های خود را افزایش دهید و از هر کسی هم که با او ملاقات می‌کنید، چیزی بیاموزید تا به معنای واقعی زندگی کردن با پیشفرض های nlp ، به بخش مهمی از باورهایتان تبدیل شود.
این پیش‌فرض nlp به ما می‌گوید که در نظر گرفتن «استعداد ذاتی» برای توجیه عملکرد موفق، الزاماً درست نیست.

ضمن اینکه نباید با این تفکر غلط که دیگران استعداد خاصی ندارند، فرصت پیشرفت را از آنها بگیریم و از اینکه شاید عده‌ای کاری را بهتر از ما انجام میدهند آزرده خاطر شویم.

پیشنهاد میکنم مقاله زیر را حتما بخوانید:

فواید nlp 

۱۳- اگر می‌خواهید بفهمید، عمل کنید.

بر این اساس بایدمحدودیت‌ها و باورهایتان را دائماً مورد آزمایش قرار دهید و آنها را بازنگری کنید.
ضمن اینکه این پیش‌فرض NLP به ما متذکر می‌شود که از ادعای داشتن تعداد زیادی باور ایده‌آل در حالی که هرگز به آنها عمل نمی‌کنید، فاصله بگیرید.

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

 

 

۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
3 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
3
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx