10 راهکار NLP برای خلق آینده مثبت

خلق آینده مثبت با nlp
۵/۵ - (۵ امتیاز)

مرکز توجه شما نشان دهنده کیفیت زندگی فعلی و آینده‌تان است. می‌توانید با درد و ناامیدی بمانید و یا تمرکز خود را به سوی ساختن آینده مثبت سوق دهید.

NLP بر این اعتقاد است که تجربیات گذشته هر اندازه که دشوار بوده باشند، همیشه بخشی از شما خواهند بود. اما می‌توانید از میان آنها بگذرید و به جایی برسید که دیگر این تجربیات، شما را درمانده نسازند. به بیان ساده‌تر، شما باز هم می توانید شاد باشید. شاید زمان آن فرا رسیده است که لازم باشد برای خلق آینده مثبت، نقشی فعال بر عهده بگیرید. همه باید قادر باشیم تا برای مدیریت فراز و نشیب‌های غیر قابل اجتناب در آینده، آمادگی بیشتری داشته باشیم.

 

 

۱. شناخت نیازهای احساسی

به منظور احساس شادی و امنیت بیشتر، لازم است اقدامی انجام دهید. مسوولیت خلق اقدامات مثبتی را بر عهده بگیرید که موجب تفریح، عشق و لذت برای شما شوند. این اقدامات مثبت می‌توانند موارد زیر باشند:

 • شناخته و دیده شدن به همان صورتی که هستید.
 • قاطعیت در ابراز نیازها به دیگران به جای پرخاشگری.
 • قرار گرفتن در محیط‌هایی که موجب تقویت روحیه‌تان می‌شود.
 • احساس این که همسر، خانواده و دوستان از شما حمایت می‌کنند.
 • دنبال کردن مسیری هدفمند در زندگی که باعث خلق یک آینده مثبت می‌شود.

 

۲. پذیرش نیاز تعلق داشتن

یک برگ کاغذ بردارید و شبکه ارتباطی خود را با همه کسانی که در دنیا می‌شناسید و نسبت به آنها احساس علاقه و دلبستگی می‌کنید، ترسیم کنید. این طرح را در مکانی امن نگه دارید و دائما آن را نگاه کنید. گاهی اوقات کمی وقت صرف کنید و با افراد موجود در شبکه ارتباطی خود، در تماس باشید.

پیشنهاد میکنم این مقاله را نیز بخوانید:

nlp چیست؟ – آکادمیک NLP

 

 

۳. تمرکز بر توانایی‌ها

لحظه‌ای صبر کنید و آنچه را که نسبت به آن احساس غرور می‌کنید، به یاد آورید. موفقیت‌های خود در تحصیلات، حرفه یا زندگی شخصی‌تان را یادداشت کنید. از مهارتهای کاری و زندگی خود شروع کنید. سپس فراتر روید و به افتخارات و کارهای ارزشمند و برجسته بپردازید.
خصوصیات شخصی خود همانند مهربانی، صبور بودن و اراده را نیز بررسی کنید. این موارد را در حافظه خود ذخیره کنید و برای داشتن یک آینده مثبت، دائما آنها را یادآوری کنید.

راهکار NLP برای خلق آینده مثبت- آکادمیک NLP
راهکار NLP برای خلق آینده مثبت- تمرکز بر توانایی ها

۴. کشف تنش طولانی و اقدام برای رفع آن

مراقب علائم استرس مانند خستگی، سرماخوردگی یا اختلال خواب باشید. توقف کنید و در طول روز برای خود فضای تنفس ایجاد کنید. در این زمان به بازبینی زندگی و کارتان بپردازید. ببینید چه چیزی می‌تواند فشار را از روی شما بردارد.

برای اجتناب از چالش‌های غیرضروری برنامه‌ریزی کنید. بیشتر احساس کنترل بر امور را داشته باشید. در نهایت اعصاب خود را آرام کنید. نفس بکشید و چیزهایی را که نمی‌توانید تغییر دهید، بپذیرید.

 

۵. تمرین بهترین نتایج

برای شروع حرکت به سمت آینده مثبت، از خود بپرسید:

 • زندگی جدید من، قرار است چگونه باشد؟
 • قرار است کجا زندگی، کار یا مسافرت کنم؟
 • چه کسی همراه من خواهد بود؟

از پاسخ‌هایتان برای خلق یک فیلم ذهنی استفاده کنید. این فیلم، سفر شما از امروز تا رسیدن به نتیجه دلخواه پایانی را نشان می‌دهد. خود را به عنوان قهرمان این فیلم ببینید که با چالشها روبرو می‌شوید و در آنها موفق هستید. جملات تشویق کننده‌ای را به این صحنه‌ها اضافه کنید که هدفتان را به شما یادآوری می‌کنند.

 

 

۶. گذر از ضربه‌های روحی قدیمی

یک اتفاق ناگوار مانند تصادف، طلاق یا فوت یکی از عزیزان، شاید بسیار تلخ باشد، اما نباید زندگی شما را نابود کند. خود را در جهت بهبود، تقویت کنید.

هر اتفاقی که افتاد، بدانید در فرایند گذر از آن وضعیت، مهارت‌ها و تواناییهای خاصی را نیز پرورش داده‌اید.

شناسایی کنید که پس از بهبود، زندگی شما چه تغییری خواهد داشت؟
ظاهر و احساس شما چه تغییری خواهد کرد؟
به جای متوقف شدن روی آن ضربه روحی، درباره چه چیزی صحبت خواهید کرد؟
آن رویداد را در گذشته حل کنید و دقیق تر بر آینده مثبت خود تمرکز کنید.

 

۷. تغییر مسیر به سوی احساسات حمایت کننده

در ابتدای هر روز احساس عمده‌ای را که به دنبال تجربه آن هستید، انتخاب کنید. اگر در طول روز قرار است با وضعیت دشواری مواجه شوید، موارد زیر را شناسایی کنید:

 • نتیجه مثبت دلخواه.
 • احساس خاصی که در دستیابی به این نتیجه می‌تواند به شما کمک کند.
 • فکر حمایت کننده‌ای که آن احساس را القا می‌کند.
 • اقداماتی که باید انجام دهید.
آینده مثبت- تغییر مسیر به سوی احساسات حمایت کننده
آینده مثبت- تغییر مسیر به سوی احساسات حمایت کننده

۸. زندگی در زمان حال

هر روز از زندگی غنیمت است. هیچ کس نمی‌داند که آیا امروز آخرین روز زندگی او خواهد بود یا نه. بنابراین لحظات را تلف نکنید. چشم‌ها، گوش‌ها و حواس خود را به روی زیبایی‌های اطرافتان، برگهای روی درختان، آسمان و شکل‌گیری ابرها، آواز پرندگان، صدای کودکان، موسیقی و عشق بگشایید. حتی برای یک دقیقه در زندگی اجازه ندهید که منفی‌نگری، رنجش و یا خشم فردی دیگر، روز شما را خراب کند. برای حرکت به سمت آینده مثبت صبر نکنید. از همین حالا شروع کنید.

 

۹. ابراز احساسات در کلام

احساسات نیاز به ابراز دارند. آگاهانه انتخاب کنید که چگونه می‌خواهید این احساسات را به زبان آورید.

اگر لازم است احساسات خود را به فرد دیگری بیان کنید، سعی کنید انتقاد یا نظر منفی را، با تاکید مثبت و قدردانی متعادل نمایید.
به یاد داشته باشید که در روابط خوب ،نسبت جملات مثبت به منفی، پنج به یک است.


مشکلات را با جملات مثبت و ذکر اینکه هر یک از شما چه کاری را می‌تواند متفاوت انجام دهد، بیان کنید. تمرکز خود را به جای شخص، بر روی رفتار او معطوف کنید.

مثلا بجای آنکه بگویید: “تو خیلی بی ملاحظه هستی“، بگویید: “ممنونم که امشب غذای خوشمزه‌ای درست کردی، اما می‌توانی دفعه بعد آشپزخانه را هم بعد از این کار تمیز کنی؟

 

۱۰. تغییر طرز فکر

ذهن شما قطب نمای احساسات است. وقتی بر موارد منفی تمرکز می‌کنید، احساسات منفی به شما دست می‌دهد. وقتی روی شک و تردید تمرکز می‌کنید، مردد می‌شوید. وقتی هم که روی شایستگی‌هایتان تمرکز می‌کنید، احساس قدرت پیدا خواهید کرد.

کلید کنترل در دست شماست تا تصمیم بگیرید برای خلق آینده مثبت به کدام افکار گوش دهید. گفتگوی درونی خود را تنظیم کنید. ببینید کدام افکار به شما کمک می‌کنند تا زندگی شادتری داشته باشید و کدام افکار شما را محدود می‌سازند.

 

لطفا به پادکست آموزشی زیر گوش بفرمایید:

 

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس nlp
منبع: آکادمیک NLP

 

002
۳ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
2 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
2
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx