رهایی از فشار عصبی با NLP

رهایی از فشار عصبی
۵/۵ - (۸ امتیاز)

رهایی از فشار عصبی 

احساسات انباشته می‌شوند. اگر احساس خشم، حسادت یا استرس را مدیریت و تخلیه نکنید، پس از آنکه این احساسات به میزان مشخصی برسند، درست مانند یک زودپز “سوت” خواهید کشید.

این مورد مهم را بخاطر بسپارید…

در طول روز گاه گاه درنگ کنید و ببینید حالتان چطور است. بدن خود را مرتبا با آگاهی نسبت به مواردی چون چانه فشرده، شانه‌های منقبض، دست‌های مشت کرده یا تنفس کوتاه، زیر نظر داشته باشید. این موارد نتیجه انباشته‌شدن واکنش‌های شیمیایی بدن برای آماده‌کردن ما جهت مبارزه، فرار یا تسلیم می‌باشند که ضمیرناخودآگاه توسط آنها می‌خواهد وضعیت احساسی ما را نشانمان دهد.

رهایی از فشار عصبی- مدیریت هیجانات
رهایی از فشار عصبی- مدیریت هیجانات

یک تکنیک عالی NLP برای رهایی از فشار عصبی

از این تکنیک NLP می‌توانید برای مدیریت بهتر هیجانات و رهایی از فشارهای عصبی و روانی استفاده کنید.  لطفا این تمرین را جدی بگیرید! 

 

۱- تصور کنید که در یک مکان آرام نشسته‌اید.

ببینید این‌کار چه احساسی دارد. ناگهان یک نفر به سرعت وارد می‌شود و می‌گوید آشپزخانه شما آتش گرفته است. بدن شما فورا آماده حرکت می‌شود. در آن نزدیکی یک شیر آب قرار دارد و شما تصمیم دارید که آب روی آتش بریزید. بر شیر آب مسلط هستید. ببینید شیر آب را چه اندازه باید باز کنید تا یک سطل را پر از آب کرده و آتش را خاموش کنید. به احتمال زیاد شیر آب را تا آخر باز می‌کنید.

 

۲- تصور کنید شما هم شیری احساسی دارید که نسبت به هیجاناتتان واکنش نشان می‌دهد.

احساس شدیدی را که اخیرا داشته‌اید به یاد آورید. احتمالا شیر تا آخر باز بوده است.

اکنون تصور کنید که قدرت کنترل این جریان را دارید. خودتان را ببینید و احساس کنید که قادر به کاهش جریان شیر تا میزان مناسبی هستید. همچنین می‌توانید با دست نشان دهید که در حال پیچاندن شیر هستید. ببینید چه حسی در بدن و ذهن‌تان ایجاد می‌شود.

از این روش شیر درونی برای کاهش واکنش‌های احساسی‌تان در وضعیت‌های واقعی استفاده کنید. دقت کنید که بر اوضاع مسلط هستید.

رهایی از فشار روانی
رهایی از فشار روانی

 

این نکته مهم را فراموش نکنید…

هرگز درباره احساساتتان قضاوت نکنید. به خود بگویید: “آنها فقط وجود دارند و درباره موضوعی که برایتان نتیجه‌ای ندارد، هشدار می‌دهند“.

همچنان که از میزان احساساتتان آگاهتر می‌شوید، بر چگونگی رهایی از فشار عصبی و ابراز بهتر احساسات، مسلط‌تر خواهید شد.

 

 

۳ اقدام مهم در زمان تنش‌های احساسی شدید

۱- تنفس خود را تغییر دهید:

زمانی که با قسمت بالایی قفسه سینه تنفس می‌کنید، دقت کنید. افکارتان را بر انتقال نفس‌تان به سمت شکم متمرکز کنید. همچنان که نفس می‌کشید، بگذارید شکم‌تان بزرگ شود. در هر دم به این فکر کنید: “من آرامش را به درون می‌برم” و در هر بازدم عمیق به این فکر کنید: “احساسات ناراحت‌کننده را بیرون می‌دهم“.

۲- افکارتان را تغییر دهید:

افکار بر احساسات و تنفس‌تان تاثیر می‌گذارد. فکر “از عهده‌اش بر نمی‌آیم” یا “نمی‌توانم آن را تحمل کنم”،  شما را هیجانی‌تر می‌کند و موجب اختلال تنفس و کاهش شدید قدرت تصمیم‌گیری می‌شود.

زمانی را به اندیشیدن به افکاری آرامش‌بخش اختصاص دهید: “می‌توانم این وضعیت را مدیریت کنم و تصمیم بگیرم که چه باید بگویم و چگونه آن را به بهترین نحو بیان کنم“.

رهایی از فشار روحی
رهایی از فشار روحی- تنش‌های احساسی شدید

۳- حالت بدنتان را تغییر دهید:

به خاطر آورید زمانی که آرام و مطمئن هستید، بدنتان چه احساسی دارد. برای رهایی از فشار عصبی، عضلات چانه، شانه‌ها، دست‌ها و مچ‌هایتان را رها کنید. ستون فقرات خود را صاف کنید تا فضایی برای تنفس آرامش‌بخش در شکم‌تان باز شود.

تاکید مهم NLP این است: شما احساساتتان را سرکوب نمی‌کنید، بلکه فقط در می‌یابید که چگونه آنها را به نحوی سازنده تایید، مدیریت و ابراز کنید.

نویسنده: مهدی عرب زاده مدرس NLP
منبع: آکادمیک NLP

 

002
۵ ۳ رای‌ها
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
3 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
3
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx