مهمترین کاربردهای علم انیاگرام

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام
۵/۵ - (۴ امتیاز)
 ممکنه برای شما این سوالات پیش بیاد که: “حالا من تیپ شخصیتیم رو شناختم، متوجه شدم که چه نقاط قوت و ضعفی دارم، قراره چی بدست بیارم؟ به چه دردم می‌خوره؟ چه چیزی تغییر می‌کنه؟ اصلا فرق من با اونی که تیپ شخصیتی خودش رو نمی‌شناسه چیه؟”
برای پاسخ به سوالات بالا، باید برخی از مهمترین کاربردهای علم انیاگرام را بررسی کنیم. در ادامه مقاله با من همراه باشید.

برخی از مهمترین کاربردهای علم انیاگرام

۱- کاهش گفتگوهای منفی ذهن
۲- مقابله با حال بد
۳- افزایش عزت‌نفس
۴- کسب آرامش فوق‌العاده
۵-  جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی
۶- کنترل مناسب روابط
۷- احساس قدرتمندی بیشتر
۸- افزایش صمیمیت در رابطه عاطفی یا زندگی زناشویی
۹- هدایت صحیح فرزند برای زندگی آینده
۱۰- رضایتمندی و افزایش بهره‌ وری در محیط کار

۱- کاهش گفتگوهای منفی ذهن

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- کاهش گفتگوهای منفی ذهن
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- کاهش گفتگوهای منفی ذهن
قضاوت‌های منفی در مورد خود یا دیگران، حجم وسیعی از گفتگوهای ذهنی ما را شکل می‌دهد. اما شاید این سوال پیش بیاید که گفتگوهای منفی ذهن، چه ارتباطی به تیپ شخصیتی دارد؟
 شما وقتی تیپ شخصیتی خود را می‌شناسید، خود را با تمام وجود می‌پذیرید. 
به این مثال خوب توجه کنید. یکی از ویژگیهای تیپ شخصیتی ۲ اینست که بسیار دل‌رحم است. 
فردی که دارای این خصوصیات است، بسیار به دیگران کمک می‌کند و با آنها همدل است، ولی در بسیاری از اوقات دچار خودخوری می‌شود که چرا قدرم را نمی‌دانند و از من تشکر نمی‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که او هر روز دلخورتر و ناراحت‌تر شود. 
و یا یک تیپ شخصیتی ۱ اگر خود را نشناسد، همواره با خود حرف می‌زند که چرا خودت را یک فرد سنگدل نشان می‌دهی؟ چرا دیگران متوجه دلسوزی‌های تو و اینکه می‌خواهی همه چیز به بهترین نحو انجام شود، نمی‌شوند؟ و این افکار باعث افزایش شدت عصبانیت در او می شود.
 در ضمن وقتی فردی تیپ شخصیتی خود را می‌شناسد و خود را با تمام وجود می‌پذیرد، دیگر به خود برچسب منفی نمی‌زند.  
 مثلا وقتی تیپ شخصیتی ۱ خود را کامل می‌پذیرد، دیگر به خود برچسب نمی‌زند که تو یک آدم سنگدل هستی که هیچ‌وقت نمیتوانی خود را ثابت کنی.
هرجا ما به خودمان برچسب منفی می‌زنیم، در واقع تسلیم می‌شویم. هر تیپ شخصیتی برچسب‌های منفی خاص خود را دارد. این تسلیم شدن‌ها در برابر برچسب‌ها، تولید باور می‌کند و باعث می‌شود که موقعیت‌های خیلی زیادی از دست برود. 
حالا وقتی فرد خودش را با تمام وجود بپذیرد، به خود برچسب منفی نمی‌زند و در ادامه طبیعتا خودش را با بقیه هم مقایسه نمی‌کند تا عزت‌نفسش پایین بیاید. 
و وقتی سه مرحله قبلی به خوبی انجام شود، دیگر قضاوت‌های بقیه هم آزارتان نخواهد داد. 
چون وقتی فرد تمام ویژگی‌های شخصیتی خود را کامل بشناسد، متوجه می‌شود که هر شخصی با توجه به ویژگی‌های خودش قضاوت می‌کند و اصلا این قضاوت، ملاک خاصی ندارد.
 قطعا در این صورت فرد به آرامشی عمیق و درونی دست پیدا خواهد کرد.  
شاید در این مرحله این سوال پیش بیاید که آیا فقط با پذیرش، تمام این اتفاقات خواهد افتاد؟ قطعا جواب خیر است. 
انیاگرام برای هر تیپ شخصیتی تمرین‌های مخصوص دارد که فرد با انجام دادن آنها از حال بد به حال خوب تغییر کند و استعدادها و نقاط قوت خود را گسترش دهد. اما مساله اینست که شما تا زمانی که خودتان را نپذیرید، تمرین‌های مخصوص خود را اصلا انجام نمی‌دهید تا بتوانید حالت تعادل و امنیت روانی را تجربه کنید.  

۲- مقابله با حال بد

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- مقابله با حال بد
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- مقابله با حال بد
با شناسایی تیپ شخصیتی، در هر لحظه متوجه وضعیت روحی خودتان هستید، یعنی به خودآگاهی می‌رسید. 
تا زمانی که خود را نشناسید، اصلا متوجه نخواهید شد که در حال انجام کارهایی هستید که بیشتر به سمت حال بد، سوق پیدا کنید.  اما برعکس اگر خودتان را بشناسید، در لحظه خودآگاهی قوی نسبت به خود پیدا خواهید کرد و سریعا جهت نمودار را میتوانید تغییر دهید. 
به عنوان نمونه، یک تیپ شخصیتی ۳ در انیاگرام جزو افرادی است که به سمت موفقیت دائما در حال حرکت است، اما اگر این فرد کامل خود را نشناسد و متوجه وضعیت روحی خود نباشد و خودآگاهی لازم را نداشته باشد، خیلی اوقات حتی به نزدیکی های هدف می رسد، ولی یکدفعه همه چیز را رها می‌کند،  زیرا این فرد به نیازهای اساسی خودش در مسیر موفقیت مانند تنوع و تفریح نپرداخته است و همین باعث می‌شود که درست در زمان نزدیک شدن به هدف خسته شود. 

۳- افزایش عزت‌نفس

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- افزایش عزت نفس
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- افزایش عزت نفس
عزت نفس یعنی احساس ارزشمندی درونی نسبت به خود. اگر شما تمام موفقیت‌های دنیا را در یک کفه ترازو قرار دهید و در کفه دیگر عزت‌نفس را قرار دهید، قطعا کفه عزت نفس سنگینی می‌کند.

 انیاگرام چطور به افزایش عزت‌نفس کمک می‌کند؟

با شناخت تیپ شخصیتی خود، در درجه اول شما استعدادهای درونی و مسیر رسالت خودتان را خوب می‌شناسید.
ممکن است شما به این موضوع فکر کرده باشید که جایگاه اجتماعی مناسبی دارید، روابط خانوادگی خوبی دارید، دوستان زیادی دارید و… ، ولی حال شما خوب نیست.
احساس رضایت درونی ندارید و انگار جای چیزی در زندگی شما خالی است. 
این موضوع نشان می‌دهد که شما حتما استعدادهای درونی خودتان را که مسیر رسالتتان را شکل می‌دهد، نشناخته‌اید.
 رسالت، ماموریتی‌ست که مختص ماست، رسالت کاری است که باعث میشود ما به احساس رضایت درونی برسیم. 
وقتی شما استعدادهای درونی خودتان را می‌شناسید و مسیر رسالتتان را کشف می‌کنید، به تعادل روانی دست پیدا می‌کنید و این آرامش درونی باعث می‌شود شما شروع به اقدام کردن نمایید و از طرفی سرعت پیشرفت شما در این مسیر بالاست، زیرا که این مسیر مختص شماست و قطعا در این شرایط احساس عمیق مفیدبودن می‌کنید و همین موضوع باعث می‌شود که عزت‌نفس شما بالا برود. 

۴- کسب آرامش فوق‌العاده

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- کسب آرامش فوق‌العاده
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- کسب آرامش فوق‌العاده
شما در انیاگرام، ارزش‌ها و اولویت‌های زندگی خود را پیدا می‌کنید. وقتی کسی ارزش‌های شخصیتش را می‌شناسد، جلوی خیلی از درگیری‌های درونی و عذاب وجدان ها گرفته می‌شود و به آرامش عمیق درونی خواهد رسید.
مثلا برای یک تیپ شخصیتی ۵، بروز رسانی اطلاعات بسیار مهم است و باعث احساس قدرت درونی در او می‌شود. حالا اگر این تیپ ۵ مدتی اطلاعات جدید دریافت نکند، به نوعی دچار تعارضات و درگیری‌های درونی خواهد شد.  

۵- جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام-جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام-جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی
با تشخیص تیپ شخصیتی، شما متوجه می‌شوید که چه انتخاب‌هایی مناسب شماست و همین باعث می‌شود که اهدافتان را صحیح‌تر طراحی کنید و جلوی ضرر و زیان‌های احتمالی را بگیرید. 
این ضرر و زیان ها میتواند در شغل، تحصیل، انتخاب همسر و یا هر چیز دیگری باشد.
مثلا کسی که تیپ شخصیتی ۱ دارد در ابتدای شروع شغل خود، نباید همزمان مدیریت چند نفر را بر عهده داشته باشد، چون تیپ ۱ به شدت روی انجام شدن دقیق کارها حساس است و اگر مثلا همزمان ۵ نفر نیرو را استخدام کند، چون می‌خواهد همه چیز را کنترل و وظایف آنها را یادآوری کند تا کارها بدون اشتباه انجام شود، دچار خستگی و عصبانیت‌های زیاد می‌شود. 

۶- کنترل مناسب روابط

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- کنترل مناسب روابط
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- کنترل مناسب روابط
وقتی شما تیپ شخصیتی خود را کامل بشناسید، به درک و پذیرش خیلی بهتری از آدمها نیز می‌رسید. 
چون متوجه می‌شوید که همه آدم‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و به همین سبب در ارتباطات خود، هوشیارتر و حواس جمع‌تر میشوید.
یعنی وقتی خودتان را می‌شناسید متوجه می‌شوید که چه نقاط قوت و ضعفی دارید و اطرافیانتان نیز چه نقاط قوت و ضعفی دارند و از چه طریقی ممکن است به شما ضربه بزنند. 
حالا برای جلوگیری از ضربه خوردن از نقاط ضعفتان، حد و مرزهایتان را خیلی دقیق مشخص می‌کنید و در واقع شما مدیر روابطتان می‌شوید. 
مثلا فردی با تیپ شخصیتی ۲، اغلب طوری رفتار می‌کند که آدمهای مهرطلب به سمت او جذب شوند و این فرد هم شروع به خدمت‌رسانی می‌کند تا جایی که آسیب میبیند و اینجاست که تصمیم می‌گیرد خدماتش را قطع کند، اما به این می‌اندیشد که برای خود وقت کافی نگذاشته است و همین موضوع باعث کاهش عزت نفس در او میشود.
 در صورتی که این تیپ، با آگاهی از وضعیت خود می‌تواند بسیاری از روابطش را بهتر مدیریت و کنترل کند. 

۷- احساس قدرتمندی بیشتر

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- احساس قدرتمندی بیشتر
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- احساس قدرتمندی بیشتر
این مورد یکی از مهمترین کاربردهای علم انیاگرام است.
وقتی شما تیپ شخصیتی خود را می‌شناسید، به افکار، کلام، رفتارها و  برخوردهایتان مسلط می‌شوید و این تسلط به شما قدرتی درونی خواهد داد که هرگز تجربه نکرده‌اید و در این صورت به ثبات و احساس آرامش درونی خواهید رسید.
در این شرایط قطعا در چشم دیگران هم فردی قدرتمند به نظر خواهید آمد.

۸- افزایش صمیمیت در رابطه عاطفی یا زندگی زناشویی

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- افزایش صمیمیت در رابطه عاطفی یا زندگی زناشویی
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- افزایش صمیمیت در رابطه عاطفی یا زندگی زناشویی
احتمالا تجربه کرده‌اید یا شنیده‌اید که افراد در زمان آشنایی، رفتارهای عاشقانه‌ای را از خود بروز می‌دهند و در این دوران صمیمیت در بالاترین حد خود وجود دارد، اما بعد از مدتی اختلاف‌نظرها شروع می‌شود، حالا یا ازدواجی صورت گرفته است و یا روابط عاطفی بسیار عمیق شده است.
لازم است این موضوع را بدانید که  افراد در دوران آشنایی، در حالت امنیت روانی قرار دارند و ناخودآگاه رفتارهای موردپسند طرف مقابل را بروز می دهند،  اما پس از جلب اعتماد طرف مقابل، ضمیر ناخودآگاه، ما را به سمت رفتارهای اصلی شخصیت خود سوق می دهد و اینجاست که طرفین متعجب می‌شوند که فرد مقابل، آن کسی نبوده است که من فکر می‌کردم.  
اگر شما تیپ شخصیتی طرف مقابل را بشناسید، متوجه رفتارهای اصلی او می‌شوید، یاد می‌گیرید که چگونه باید با او برخورد کنید و به چه شکل خواسته‌های خود را مطرح کنید تا موجب اختلاف‌نظر نشود و در نتیجه مشکلات هم بهتر و صحیح‌تر حل خواهد شد. 
مثلا ممکن است شما تیپ شخصیتی ۲ باشید و کاملا برونگرا و عاشق حضور در جمع در حالیکه همسر شما تیپ شخصیتی ۵ باشد و کاملا درونگرا و عاشق تنهایی و دوری از جمع. 
قطعا اگر شناخت کافی از هم نداشته باشید، دچار تعارضات جبران‌ناپذیری خواهید شد. در صورتی که وقتی شما انیاگرام را بلد باشید،  کاملا می‌توانید با همسر یا شریک عاطفی خود روابطی عالی برقرار کنید و در این صورت هر روز صمیمیت بیشتری را تجربه خواهید کرد. 

۹- هدایت صحیح فرزند برای زندگی آینده

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- هدایت صحیح فرزند برای زندگی آینده
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- هدایت صحیح فرزند برای زندگی آینده
معضلی که بیشتر والدین با آن درگیر هستند، این است که فرزندان آنها به حرفشان کمتر گوش می‌دهند و بیشتر به دنبال گرفتن پاسخ از محیطی به جز خانواده می‌باشند و این می‌تواند باعث نگرانی والدین در ارتباط با فرزندان شود.
شناسایی تیپ شخصیتی فرزند به ما کمک می‌کند تا او را در مسیر رسیدن به استقلال فردی به شکل مناسبی همراهی و هدایت کنیم.
مثلا اگر متوجه شده باشید که فرزند شما دارای تیپ شخصیتی ۳ است، باید تلاش کنید تا او را به سمت مشاغلی که مدیریت آنها بر عهده خودش باشد، تشویق کنید تا مشاغلی که به عنوان یک کارمند معمولی در آنها فعالیت نماید.
حالا وقتی که او راه درستی که شما پیش پایش قرار داده اید را دنبال می‌کند، با توجه به ویژگی‌های شخصیتی خود،احساس بهتری را تجربه می‌کند، بیشتر به شما اعتماد می‌کند و در نتیجه عزت‌نفس او هر روز بیشتر رشد خواهد کرد. 

۱۰-  رضایتمندی و افزایش بهره‌وری در محیط کار

مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- رضایتمندی و افزایش بهره وری در محیط کار
مهمترین کاربردهای علم انیاگرام- رضایتمندی و افزایش بهره وری در محیط کار
اغلب ما بیشتر ساعت‌های روز را در محیط کار سپری می‌کنیم و اینجاست که شخصیت شناسی خود را خیلی خوب نشان خواهد داد. 
اگر شما به عنوان یک همکار، تیپ شخصیتی سایر همکاران خود را بدانید، خیلی بهتر با هم تعامل خواهید کرد و ساعت‌های لذت‌بخشی را با هم سپری خواهید نمود. 
اما شخصیت‌شناسی برای مدیران هم بسیار عالی عمل می کند. شما به عنوان مدیر متوجه خواهید شد که پرسنل‌تان در چه جایگاه‌هایی بهتر و عالی‌تر عمل می‌کنند. 
مثلا اگر شما یک تیپ‌شخصیتی ۷ را در جایگاه پاسخگویی به تلفن قرار دهید، احتمالا نتیجه نخواهید گرفت، زیرا او فردی است که به تنوع در طول روز نیاز فراوانی دارد.
یا برای یک تیپ شخصیتی ۶ حتما باید از ابتدا تا انتهای مسیر را مشخص کنید و در غیراینصورت این تیپ شخصیتی ۶ اثر بخشی لازم را نخواهد داشت و بسیاری از وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهد.  

نتیجه‌گیری:

appenea11

تمامی موارد بررسی شده در این مقاله، در نهایت باعث صرفه‌جویی خیلی زیاد در زمان، انرژی و هزینه‌ها خواهد شد که گاهی جبران این هزینه ها بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن خواهد بود. 
دوره مجازی انیاگرام، از آنجا که دوره ای چند منظوره است که تا پایان عمر هم کارآمدی خود را دارد، می تواند بهترین گزینه برای صرفه جویی در وقت، انرژی و هزینه های شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
eneabaner
نویسنده: مهدی عرب زاده ترینر NLP و انیاگرام
منبع: آکادمیک NLP
۵ ۱ رای
Article Rating
عضو
اشاره به موضوع
guest
2 Comments
جدیدترین نظرات
قدیمی‌ترین نظرات نظرات با تعداد رای زیاد
بازخورد درون خطی
دیدن همه نظرها
2
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx