0

پیش فرض ها در NLP

دسته بندی ها : آموزش nlp ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ مهدی عرب زاده 152 بازدید
pressupositions-nlpacademicnlp.com

بنیانگذاران NLP به دنبال ارائه دیدگاهها، تفکرات و مطالعات خود در قالب یک یا چند نظریه نبوده اند، بلکه هدف آنها ایجاد مدل یا الگو بوده است.

تفاوت نظریه با مدل یا الگو در این است که نظریه ها در رابطه با علت کارکرد یک سیستم توضیح می دهند، اما الگوها بر چگونگی کارکرد آن سیستم تاکید می کنند.

یعنی NLP بر روی چگونگی متمرکز است و نه چرایی.

با این حال هر الگو یا مدلی هم براساس اصولی استوار است که می تواند از طریق نظریه، درک بهتری از آن مدل ارائه دهد.

NLP تاکید دارد که انسان همانند یک سیستم، از مجموعه ای از الگوهای فکری و رفتاری تشکیل شده است و این الگوها از باورها یا همان “پیش فرض ها” تبعیت می کنند.

پیش فرض ها در NLP مانند مجموعه ای از باورها هستند که به انسان در چگونگی تفکر او کمک می کنند تا به اهداف و مقاصد خود برسد.

می توان پیش فرض ها در NLP را چنین تعریف کرد که آنها به عنوان فرضیه هایی هستند که از پیش تعیین شده اند و به عنوان یک واقعیت از سوی فرد تلقی می شوند.

البته این به معنای آن نیست که پیش فرض ها حقیقت مطلق و قابل قبول برای همه باشند، بلکه هر فردی با توجه به چارچوبهای ذهنی خود این پیش فرضها را به عنوان باور می پذیرد.

این باورها در ضمیر ناخودآگاه فرد جای می گیرند و در نتیجه او براساس آنها فکر می کند، تصمیم می گیرد و عمل می کند.

باورها به عنوان اصول، قواعد و اعتقادات، دیدگاه هر شخص نسبت به جهان و پدیده های آن را مشخص می کنند و بسیاری از رفتارهای ما را تحت تاثیر قرار می دهند.

پیش فرض ها در NLP در واقع اصولی هستند که وقتی آنها را برای خود تبدیل به یک باور کنیم، به بینش صحیحی از زندگی می رسیم و تکنیک ها و الگوهای NLP را نیز بهتر درک می کنیم.

پیش فرض ها در NLP در درجه اول از الگوهای ذهنی نوابغ موفقی که بنیانگذاران NLP از آنها مدل سازی کردند، شکل گرفت و رفته رفته گسترش پیدا کرد.

در واقع افراد موفقی که NLP از آنها مدل سازی کرد، به طور ناخودآگاه این پیش فرض ها یا باورها را در خود نهادینه کرده بودند.

از آنجایی که NLP بر کاربرد تاکید دارد، براساس الگوهای عملی بنا نهاده شده است و از این رو پیش فرض هایی را ارائه می دهد که رفتار و عملکرد فرد را در مسیری قرار دهند که بتواند به اهداف خود برسد.

چگونگی کارکرد این الگوها رابطه تنگاتنگی با فهم پیش فرض ها در NLP دارد.

در واقع پیش فرض ها مانند برنامه هایی هستند که بر ذهن عمل می کنند و در نتیجه خروجی این برنامه ها، الگوهای رفتاری متفاوتی خواهد بود.

این الگوهای رفتاری از طریق تکنیک های NLP اجرا می شوند.

شناخت پیش فرض ها کمک بسیار زیادی به درک و فهم NLP و الگوها و تکنیک های آن می کند.

این مطلب برایتان جالب است
NLP (ان ال پی) چیست؟
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!